18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy Wiec: biskup Śmigiel na uroczystościach z okazji VI rocznicy beatyfikacji Bł. S. Marty Wieckiej

Sebastian Dadaczyński
W Nowym Wiecu k. Skarszew setki pielgrzymów uczestniczyły w sobotnich uroczystościach z okazji VI rocznicy beatyfikacji Błogosławionej Siostry Marty Wieckiej - strażniczki jedności. Przewodniczył im biskup pomocniczy diecezji pelplińskiej ks. Wiesław Śmigiel.

Do Nowego Wieca, gdzie wychowała się Marta Wiecka, przybyły piesze pielgrzymki m.in. ze Skarszew, Starej Kiszewy, Wysina, Szczodrowa. Wszyscy spotkali się przed figurami Św. Jana Nepomucena i Bł. S. Marty Wieckiej.

- To piękne, że tak wielu wiernych nie tylko dba o zachowanie pamięci Marty Wieckiej, ale przede wszystkim rozszerza jej kult. Dlatego jestem pełen uznania dla pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Nowym Wiecu i wszystkich innych osób, którzy co roku gromadzą w tym miejscu rzesze pielgrzymów.- mówił biskup Wiesław Śmigiel i dodał, aby Marta Wiecka zawsze łączyła ludzi, bo właśnie o jedność troszczyła się za życia.

Przewodnicząca KGW Elżbieta Szczepińska przyznała że w Nowym Wiecu nie ma ani szkoły, ani kościoła, ale jest właśnie pamięć o Marcie Wieckiej. Dla mieszkańców Nowego Wieca taka postać to nie tylko zaszczyt dla wsi, ale osobowość, z której należy czerpać wzór do naśladowania. W podziękowaniu za przyjazd i przewodniczenie uroczystościom, biskup Wiesław Śmigiel od przewodniczącej KGW i sołtysa Arkadiusza Karaska otrzymał obraz ukazujący piękny drewniany kościółek w pobliskim Szczodrowie. Autorem tej pracy jest Bogusław Łopaciński, malarz - artysta z Nowego Wieca.

O oprawę słowo - muzyczną zadbał chór z Zamku Kiszewskiego. Dodajmy, że biskup odwiedził też dom rodzinny siostry Marty Wieckiej i obecnych domowników.

Kolejnym ważnym punktem programu była msza św. ma cmentarzu pomordowanych w Nowym Wiecu w czasie II wojny światowej. Spoczywają tam mieszkańcy tej wsi i okolicznych miejscowości. W homilii ks. Antoni Bączkowski, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie, podkreślał że obowiązkiem nas wszystkich jest pamięć o takich miejscach. Pamięć o ofiarach, które za Ojczyznę oddały najwyższą cenę, czyli własne życie.

Na koniec pielgrzymi udali się na miejscowe boisko, gdzie odbyła się promocja płyty " Pieśni i Modlitwy bł. s. Marty Wieckiej" w wykonaniu chóru męskiego Bel Canto. Płyty, na której jest słowo wstępne biskupa pelplińskiego Ryszarda Kasyny, a o kanonizację Marty Wieckiej modli się biskup Wiesław Śmigiel.

Dodatkowo zadbano o występy artystyczne. Na scenie oprócz chóru Bel Canto wystąpił zespół Quo Vadis z parafii katedralnej w Pelplinie, a także grupa Katarzynki z parafii w Klonówce. Na pielgrzymów czekaj też poczęstunek. W organizację tej uroczystości czynnie włączyli się uczniowie Zespołu Szkół Rolniczych w Bolesławowie, radny Franciszek Armatowski, Ochotnicza Straż Pożarna ze Skarszew i Nowego Wieca.

Dodajmy, że patronat medialny nad uroczystościami sprawowali Radio Głos, Pielgrzym i Dziennik Bałtycki.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pelplin.naszemiasto.pl Nasze Miasto