Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak znaleźć mieszkanie studenckie w Trójmieście?

Aleksandra Chomicka
Mieszkanie dla studenta w Gdańsku, Gdyni i Sopocie
Mieszkanie dla studenta w Gdańsku, Gdyni i Sopocie 123rf
W Trójmieście populacja żaków liczy sobie niemal 100 000 osób. Tylko niespełna jeden na dziesięciu ma szanse na miejsce w akademiku. Jak zatem znaleźć mieszkanie studenckie w Trójmieście?

Wakacje na półmetku, jeszcze spokojnie. Ale we wrześniu rozpocznie się gorączkowy okres na rynku najmu. Do miast akademickich wrócą studenci. Gdzie będą szukać dla siebie lokum? Czy mają szansę na miejsce w akademikach? A może to rynek najmu przejmie cały ciężar zakwaterowania 1,5 ml osób, studiujących na uczelniach?

Za mało, za niski standard

Nie dość, że akademików jest mało, to większość z tych budynków, wznoszonych w okresie PRL-u, czasy swojej świetności ma już dawno za sobą. Istnieje niewiele nowoczesnych obiektów tego typu, zapewniających przyzwoity standard. Przegląd trójmiejskiej bazy pozwala stwierdzić, że nadal znikoma część akademików ma pokoje z łazienkami lub jedna przypada na 3-4 pokoje. A tymczasem...

Pamiętać należy, że dziś najmłodsza grupa studentów, to osoby urodzone w 1995 - 1996 roku. Są to ludzie wychowani już w dobrobycie. Dla nich liczy się wygoda, lokalizacja, odpowiedni poziom życia. Cena nie jest już podstawowym kryterium, które decyduje o wyborze.

Mimo, że jest to oferta zdecydowanie droższa i mniej stabilna wobec braku odpowiednich regulacji prawnych na niedojrzałym wciąż jeszcze rynku najmu w Polsce - większość studentów decyduje się na wynajem mieszkań z oferty prywatnych najemców. A stabilna populacja studentów w głównych miastach Polski w połączeniu z niskimi zasobami mieszkaniowymi czyni z segmentu mieszkań studenckich bardzo atrakcyjny obszar do inwestowania.

Atrakcyjny klient dla deweloperów

- Studenci to grupa, której potencjał deweloperzy zauważyli już dużo wcześniej, umożliwiając im nabycie mieszkań na preferencyjnych warunkach lub przygotowując ofertę dla inwestorów indywidualnych, którzy myślą o zakupie mieszkania na wynajem studentom - twierdzi autor cytowanego raportu, Maximilian Mendel z REAS. - Zmiana pokoleniowa, której obecnie doświadczamy, przejawiająca się w innym podejściu młodych ludzi do standardu jakiego oczekują i większej świadomości własnych potrzeb sprawia, że na atrakcyjności zyskują projekty, w których to dedykowane studentom rozwiązania, rzetelna administracja i przyjazne otoczenie rówieśników wygrywają z ofertą prywatnych najemców. Nie bez znaczenia jest tu także konkurencyjna oferta cenowa.

Faktem jest, że najbardziej pożądane przez tą grupę docelową lokalizacje (w pobliżu uczelni i centrum miasta) do najtańszych nie należą. Jednak rozwój komunikacji (w Gdańsku - tramwajowej) sprawia, że nawet dojazd np. z Gdańska Południe do Politechniki Gdańskiej czy GUM nie jest uciążliwy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto