Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kociewskie Pióra 2014 wręczone. ZOBACZ ZDJĘCIA z uroczystej gali w Borzechowie

Przemysław Zieliński
PRZEMYSŁAW ZIELIŃSKI
W Borzechowie po raz dziewiąty wręczono nagrody „Kociewskie Pióro”, przyznawane przez Towarzystwo Społeczno - Kulturalne im. Małgorzaty Hillar twórcom działającym na teranie Kociewia i dla Kociewia.

Inicjatorem nagrody był nieżyjący już Michał Spankowski. Co roku, z przerwą w 2009 r., nagradzani są ludzie pióra, kultury, dziennikarze, publicyści oraz działacze kultury w kategoriach: literatura, publicystyka, oraz animacja kultury. Uroczystość miała miejsce w czwartek, 19 lutego, w restauracji K2 w Borzechowie (gm. Zblewo).

- Do tej pory przyznano już 69 statuetek, w tym dwa specjalne złote pióra, dla prof. Pawła Wyczyńskiego i Grzegorza Ciechowskiego - przypomniał prowadzący galę Łukasz Rocławski.

Artur Herold, wójt gminy Zblewo, cieszył się, że w dziele nagrody uczestniczy tak wiele twórców z trzech powiatów - tczewskiego, starogardzkiego i świeckiego.

- Świadczy to o wielkim bogactwie kulturowym naszego regionu - dodał wójt. - Artyści oraz działacze kultury dbacie o nie w sposób szczególny, a poprzez swoje dzieła wyrażacie też samych siebie. Obdarzacie nas emocjami, a dzięki wam otaczająca nas rzeczywistość staje się bardziej kolorowa i piękniejsza.

W kategorii animacja kultury (indywidualnie) „Kociewskie Pióro” otrzymał Rajmund Pałkowski ze Starogardu Gdańskiego, instruktor w dawnym Zakładowym Domu Kultury Starogardzkich Zakładów Farmaceutycznych ,,Polfa”.

- Cieszę się, że 50 lat mojej pracy z młodzieżą zostało zauważone - powiedział laureat.

W tej samej kategorii nagrodę za działalność zbiorową odebrali członkowie chóru „Nieboskłonni” z parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Tczewie.

Do Tczewa pojechała też nagroda w kategorii literatura, a otrzymał ją Kazimierz Szymanowski, na co dzień kierowca prezydenta Tczewa, ale także poeta, który na swoim koncie ma już cztery tomiki wierszy.

W kategorii publicystyka nagrodzono Reginę Kotłowską z Frący (gm. Smętowo Graniczne) - nauczycielkę, znawczynię regionu (jego historii, kultury i gwary), autorkę książek i wierszy.

- To ogromne wyróżnienie i zobowiązanie - stwierdziła Regina Kotłowska. - Tak naprawdę dostałam nagrodę za coś, co lubię najbardziej na świecie.

Za całokształt twórczości wyróżniono Stefana Gełdona, który w Nowem (pow. świecki) organizuje coroczne Biesiady Lalkarskie, oraz zespół Piaseckie Kociewiaki z Piaseczna (gm. Gniew), kierowany przez Jana Ejankowskiego.

- Jestem bardzo szczęśliwy i wzruszony, że wysiłek zespołu istniejącego od 1952 r. został doceniony - powiedział Ejankowski. - Folklor towarzyszy mi przez całe życie. Moje motto brzmi, że kto raz pokochał Kociewie, ten z nim umrze.

Jak stwierdził prof. Tadeusz Linkner, przewodniczący kapituły konkursowej, kultura na Kociewiu ma się coraz lepiej.

- Jurorzy mają kłopot bogactwa, bo pojawia się coraz więcej osób dokonujących interesujących rzeczy - dodał profesor. - Dlatego od dwóch lat laureatów wybieramy podczas tajnego głosowania, bo zwyczajnie nie możemy się porozumieć.

Za rok „Kociewskie Pióra” zostaną wręczone po raz dziesiąty - jubileuszowy.

SŁÓW KILKA O NAGRODZONYCH

Literatura: Kazimierz Szymanowski (Tczew)
Pan Kazimierz całe życie jest związany z Tczewem i Kociewiem. Od ponad ćwierćwiecza zajmuje się pracą twórczą. Jego pasją jest poezja. W 2012 r. wydał za namową przyjaciół swój pierwszy tomik. W tym samym roku wydał drugi tomik. Rok później trzeci. A w 2014 czwarty - ,,Parkingowe przemyślenia”. Pan Kazimierz oprócz pisania ma jeszcze jedną pasję - turystykę rowerową, gdzie przemierza szlaki Kociewia. Zarówno praca zawodowa, jak i życie codzienne oraz rowerowe rajdy są dla niego niewyczerpanym źródłem inspiracji.

Publicystyka: Regina Kotłowska (Frąca)
Regina Kotłowska jest nauczycielką języka polskiego, historii i plastyki. Jest znawcą regionu historii, kultury i gwary. Od wielu lat działa na rzecz pogłębiania wiedzy o regionie. Pani Regina wyposażyła własnymi eksponatami związanymi z życiem ludzi na Kociewiu Centrum Kultury Kociewskiej Stara Kuźnia w Lalkowych. Jest autorką wielu publikacji książkowych i dziennikarskich. Laureatka wielu wyróżnień m.in. Medalem Komisji Edukacji Narodowej z 2014 r. wiersz Pani Reginy ,, Ecce homo” zdobył wyróżnienie na ogólnopolskim konkursie ,,Dziecko w poezji”. Inne wiersze wykorzystano również jako teksty piosenek. Pani Regina została również wyróżniona w 2012 r. ,,Kociewskim Piórem”- za wybitne osiągnięcia w dziedzinie literatury.

Animacja kultury indywidualnie: Rajmund Pałkowski (Starogard Gd.)
Przez 50 lat pan Rajmund aktywnie działał muzycznie, zasłużył się wybitnie dla Kociewia. Promował przez swoją działalność Kociewie. Z muzyką Pan Rajmund obcował od dzieciństwa. Gra na saksofonie i instrumentach klawiszowych. Swój pierwszy zespół założył jeszcze w liceum. W 1961 roku zespół Czerwono - Czarni ogłosili konkurs ,,Szukamy młodych talentów”. Wystąpił na nim również Pan Rajmund Pałkowski. Zespół Pana Rajmunda odnosił wiele sukcesów na przeglądach muzyki młodzieżowej. Zespół ten odnosił wiele sukcesów. Od roku 1966 Pan Rajmund podejmuje pracę w Zakładowym Domu Kultury Starogardzkich Zakładów Farmaceutycznych ,,Polfa”. Udało mu się swoją pasję połączyć z pracą zawodową, początkowo jako instruktora, później jako Kierownika Działu artystycznego. Pan Rajmund zdobył wiele nagród.

Animacja kultury zbiorowo: Chór „Nieboskłonni” (Tczew)
Chór ,,Nieboskłonni” powstał w 1999 r. pod nazwą ,,Niebieska Schola”. Przy parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego. Obecnie liczy 40 członków. Kompozytorką i dyrygentką jest Karolina Kornas. Chórzyści goszczą nie tylko w swojej parafii, ale występują również w okolicznych gminach oraz poza regionem. Zdobyli 1 miejsce w Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Religijnej Vincentiana w Krakowie oraz Metropolitalnym Festiwalu Piosenki Religijnej w Jastarnii. Chór przygotował również ,,Śpiewnik Kociewski” oraz nagrał płytę z kolędami. W 2014 r. chór obchodził 15-lecie swego istnienia. Niezwykle ważnym osiągnięciem ,,Nieboskłonnych” było powstanie zespołu folklorystycznego ,,Frantówka” w 2013 r., którego skład zasilało kilku członków chóru. Chór ,,Nieboskłonni” wpisał się na stałe w życie kulturalne nie tylko Tczewa, ale też całego Kociewia.

Za całokształt działalności indywidualnie: Stefan Gełdon (Nowe)
Od roku 1948 Pan Stefan Gełdon prowadził szkolny teatr tzw. Żywego planu. W 1949 r. tworzy się szkolny teatr lalek. W październiku 1951 do roku 1958 Stefan Gełdon utworzył dziecięcy zespół teatru lalek. W 1952 utworzył Wiejską Świetlicę, w której powstał Wiejski Teatr Lalek z młodzieży i osób dorosłych. Od kwietnia 1966 r. do października 1991 r. Stefan Gełdon był instruktorem zespołów lalkowych w Powiatowym Domu Kultury w Strzelcach Opolskich i klubach i świetlicach powiatu strzeleckiego. Od 1967 r. do 1992 r. jest wykładowcą reżyserii i techniki teatru lalek w Uniwersytecie Ludowym w Błotnicy Strzeleckiej. W roku 1992 powstaje zespół lalkowy Baśniowy Świat w Nowem. Z inicjatywy Stefana Gełdona odbył się I Wojewódzkie Spotkania Teatrów Lalek Opolszczyzny. W latach kolejnych spotkania odbywały się w różnych miejscowościach. Stefan Gełdon to twórca teatru lalek, co jego żarliwy propagator. Od roku 1994 Stefan Gełdon organizuje w Nowem coroczne Biesiady Lalkarskie. W 1998 r. powstaje Zeszyt Techniki Teatru Lalek. Pan Stefan Gełdon jest jego autorem i redaktorem. Od 2000 r. podczas Biesiad przyznawane są nagrody za wieloletnią działalność w upowszechnianiu sztuki teatru lalek. Stefan Giełdon jest jednym z najznakomitszych znawców sztuki lalkarskiej w Polsce.

Za całokształt działalności zbiorowo: zespół „Piaseckie Kociewiaki” (Piaseczno)
,,Piaseckie Kociewiaki” to zespół folklorystyczne z Piaseczna. Zespół tworzy 15 młodych śpiewaków i tancerzy oraz kapelę instrumentalną. Wszystko zaczęło się w Lalkowych w roku 1952, kiedy Jan Ejankowski (założyciel i kierownik zespołu) został nauczycielem w miejscowej szkole. Tam nauczył się kociewskiej gwary, i tam też powstał pierwszy zespół. Potem tworzyły się kolejne zespoły. Aż do roku 1984, kiedy powstały ,,Piaseckie Kociewiaki”. Zespół powstał w grudniu, a jego pierwsza premiera odbyła się 18 maja 1985 r.. zaprezentowano tam fragmenty wesela kociewskiego i 12 tańców. Trzy lata później ,, Piaseckie Kociewiaki” zdobywają pierwsze miejsce na ogólnopolskiej imprezie w Kielcach. I tak zespół ma już 30 lat swojej działalności. Do tych najważniejszych osiągnięć należy zaliczyć udział w 1987 roku w przeglądzie teatrów, chórów i zespołów pieśni i tańca organizowany przez Krajowy Związek Kółek Rolniczych i Koła Gospodyń Wiejskich w Kielcach, gdzie zespół zajął pierwsze miejsce. W 1993 zespół pojechał do Weilburga, gdzie Niemiecka publiczność entuzjastycznie przyjęła występy Piaseckich Kociewiaków. Czego dowodem jest że 3 zaplanowanych koncertów dał 6 . W 2009 roku Zespół zajął I miejsce w XVI przeglądzie Kociewskich Zespołów Folklorystycznych w Piasecznie w kategorii pieśni i tańca.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pelplin.naszemiasto.pl Nasze Miasto