18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krypta Czarlińskich będzie odsłonięta. Kiedy będzie można zwiedzać?

Seba
Krypta Czarlińskich
Krypta Czarlińskich
Na najbliższy piątek w tczewskiej farze zaplanowano spotkanie w sprawie udostępnienia zwiedzającym odkrytej w sierpniu tego roku krypty. W świątyni pojawią się konserwator zabytków, przedstawiciele Kościoła, a także władze miasta.

- Będziemy rozmawiać o koncepcji zagospodarowania tego miejsca - zapowiada ks. Piotr Wysga, proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. - Nie wykluczamy montażu szyby, przez którą można by oglądać kryptę.

Czytaj także: W lipcu odbywały się poszukiwania krypty

W projekcie budżetu Tczewa na 2012 r. zabezpieczono 65 tys. zł na prace przy zabytkach. Urzędnicy wyjaśniają, że wniosek o przyznanie dotacji do 10 stycznia może złożyć m.in. parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Ks. Piotr Wysga zapowiada złożenie takiego wniosku, ale wcześniej musi mieć projekt.

- W krypcie znaleźliśmy dna dwóch bardzo zniszczonych trumien - mówi archeolog Renata Wiloch-Kozłowska, która prowadziła prace ze studentami Uniwersytetu Gdańskiego. - Kości były porozciągane, a fragmenty ubrań porozrzucane. Natrafiliśmy też na fragmenty trzech różańców, jedwabnego pasa i skórzany but zawiązywany na jedwabne tasiemki.
Na schodach krypty znaleźliśmy dwie monety, jedną niemiecką sprzed I wojny, drugą polską (grosz) sprzed II wojny światowej. Świadczy to, że przynajmniej dwukrotnie krypta była otwierana i prawdopodobnie splądrowana. Pochówki były ułożone na linii wschód-zachód z głowami skierowanymi na wschód, czyli w kierunku głównego ołtarza, co wskazuje, że byli to duchowni.
Po zabytkach pochówki można wstępnie datować na koniec XVII w. do drugiej połowy XVIII w. Inicjały na herbie Czarlińskich znajdującym się w kaplicy nad kryptą dotyczą Jana Franciszka Czarlińskiego, kanonika włocławskiego [wówczas Tczew leżał w obrębie diecezji włocławskiej - dop. aut.], proboszcza tczewskiego i zarazem fundatora ołtarza głównego , który zmarł w 1693 r. Stąd przypuszczenie, że znaleźliśmy szczątki kanonika.

Codziennie rano najświeższe informacje z Tczewa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto