Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

My w metropolii. Zarządzanie w rękach mieszkańców - jaka polityka miejska?

Monika Jankowska
Jednym z problemów mniejszych miast jest niedostateczny jeszcze udział mieszkańców w ich życiu
Jednym z problemów mniejszych miast jest niedostateczny jeszcze udział mieszkańców w ich życiu
Od Gdańska i Pomorza rozpoczęły się konsultacje Krajowej Polityki Miejskiej określającej politykę państwa wobec miast.

Jak zwiększyć udział mieszkańców w zarządzaniu miastem? Jak kształtować miejski system transportowy? I jakie są kluczowe elementy programu rewitalizacji? Te pytania zadano na konferencji w Gdańsku, która odbyła się 9 maja. Od gdańskiego spotkania rozpoczęły się konsultacje w ramach drugiego etapu prac nad Krajową Polityką Miejską, opracowywaną przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju. - Projekt Krajowej Polityki Miejskiej odpowiada zarówno światowym trendom w myśleniu o miastach, jak i potrzebom zgłaszanym przez samorządowców - przekonuje Maciej Lisicki, wiceprezydent Gdańska.

- Adresatami KPM są nie tylko instytucje rządowe i samorządowe, ale także mieszkańcy miast, lokalny biznes, świat nauki, a także korporacje samorządowe, związki czy stowarzyszenia - dopowiada.

Podczas konferencji wiceprezydent Lisicki podzielił się tym, jakie spojrzenie na Krajową Politykę Miejską ma Gdańsk: - Mamy doświadczenia związane z rewitalizacją czy problemami transportu i mobilności. I właśnie punkt dotyczący mobilności oceniłem z dużym zadowoleniem, tak jak cały dokument KPM. Odzwierciedla on europejskie tendencje, za którymi chcemy podążać.

Zainteresowani ministerialnym dokumentem są włodarze mniejszych pomorskich miast, które liczą na pomoc w rozwiązaniu lokalnych problemów. Dokument stwierdza przecież, że Krajowa Polityka Miejska adresowana jest "do wszystkich polskich miast niezależnie od ich wielkości czy położenia".

Burmistrz Kartuz Mirosława Lehman wskazuje na niedostateczny jeszcze udział mieszkańców w życiu takich mniejszych miejscowości. - Różnego rodzaju ankiety, konsultacje, które przeprowadzamy, są szansą dla mieszkańców, by czynnie uczestniczyli w życiu Kartuz. Niestety ich współpraca z samorządem wciąż jest nikła. Najlepiej układa się w takich dziedzinach jak kultura, sport, edukacja - wylicza.

Burmistrz zwraca uwagę, że miasto chciałoby poprawić rozwój transportu, zwłaszcza komunikację z Trójmiastem. A w samych Kartuzach ma w planach rewitalizację rynku i rozbudowę sieci dróg rowerowych.
Początkowo z rezerwą do projektu podchodził Janusz Wróbel, burmistrz Pruszcza Gdańskiego. Dziś stwierdza, że miasta mogą skorzystać na tym dokumencie, ale będą musiały iść za nim konkretne czyny, które przyniosą miastom większe możliwości.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Drożeją motocykle sprowadzane z Niemiec

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto