Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pomorskie lasy. Coraz więcej bielików zagnieżdża się w pomorskich lasach

Janina Stefanowska
P.Relikowski/archiwum PP
W 2013 roku były aż 62 stanowiska bielika w Pomorskiem. W 2008 r. było ich o połowę mniej, tylko 31. Coraz więcej bielików zagnieżdża się w pomorskich lasach. Zagrożony wyginięciem król ptaków wraca na Pomorze?

Tokujące bieliki są pięknym widowiskiem dla obserwatorów. Samiec i samica wzbijają się wysoko, by w przestrzeni sczepić się szponami, wpaść w wir i tuż nad koronami drzew rozłączyć się, po czym ponownie wzbić się w przestworza. Bieliki zdradzają w ten sposób swoją obecność, bo dla postronnych miejsca ich bytowania osłonięte są tajemnicą prawną.

Trójmiejski Park Krajobrazowy jest dewastowany czy regenerowany? Internauci krytykują leśników

Bielik to ptak drapieżny przypominający orła. Przez wieki uważany był za króla ptaków. Zagrożony wyginięciem - odbudował swój potencjał w Polsce. Podczas gdy w latach 70. w naszym kraju zinwentaryzowano 200 stanowisk lęgowych, obecnie ich liczba wzrosła do ponad 1200. Na Pomorzu strefy ochronne gniazd tych dumnych ptaków wyznacza regionalny dyrektor ochrony środowiska w Gdańsku. Z jego informacji wynika, że na terenie województwa pomorskiego zinwentaryzowano 62 stanowiska bielika, dla których wyznaczone zostały strefy ochrony ścisłej i częściowej.

Cięcia w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym wzrosły o ponad 50 procent. Stare drzewa umierają

- Bieliki potrzebują spokoju i jak najmniejszych zmian w otaczającym gniazdo krajobrazie - mówi Leszek Damps, ornitolog z podkartuskiej wsi Głusino. - Dlatego przez cały rok strefa ochronna wokół gniazda wynosi 200 metrów, a w okresie od stycznia do lipca sięga 500 metrów. Wszystko po to, by żaden intruz nie naruszył ptasiego życia.

Bieliki są niesprawiedliwie nielubiane przez rolników i hodowców gołębi pocztowych, którzy przenoszą na nie niechęć spowodowaną działalnością innych drapieżników, przede wszystkim jastrzębi. Ludzie we wszystkich ptakach z zagiętym dziobem widzą swoich wrogów. A tymczasem powody do przeganiania tych ptaków mają hodowcy ryb, dzierżawcy jezior i stawów. Począwszy od wiosny do zimy bieliki żywią się głównie rybami, dopiero zimą polują na ptactwo wodne czy karmią się padliną.

- Miałem okazję podziwiać polowanie bielika na szczupaka - opowiada Damps. - Za drugim razem złowił karpia lub leszcza, trudno było mi to ocenić z odległości. Koledze przydarzyła się inna przygoda. Wspinał się na drzewo, by zaobrączkować bielika, gdy nadleciał dorosły ptak. Zaniepokojony obecnością człowieka wypuścił zdobycz z dzioba, a był to węgorz.
Bieliki nie gardzą zdobyczą upolowaną przez konkurentów.
- Sam widziałem, jak rybołów stracił swój połów - dodaje pan Leszek.

Bielik starannie wybiera miejsce na gniazdo. W przeważającej większości lokalizuje je na starych drzewach, liczących ponad 90 lat. Wśród konarów zakłada gniazdo. Rozrasta się ono dzięki nanoszonym przez ptaki gałązkom i trawom. Gniazdo osiąga najmniejszą wagę pierwszym roku budowania. W drugim jego ciężar sięga nawet tony. W kolejnych latach robi się cięższe i cięższe, ale z czasem obkruszają się dolne jego warstwy.
Co ciekawe, ptaki przynoszą budulec do gniazda także w czasie lęgu. Przylatują do domu - jeśli nie z pokarmem, to choćby z gałązką. W gnieździe zbierają się odchody, resztki niespożytych pokarmów. Latem wokół gniazda odczuwa się niemiły zapach gnijących resztek. Jest to czas, gdy pisklę zaczyna uczyć się latać. O potomstwie ptaki zaczynają myśleć już w styczniu - odbudowując gniazdo. W ostatnich dniach lutego samica składa jaja, z których po 35 dniach wykluwa się pisklę. Liczba składanych jaj nie ma znaczenia, gdyż w słabym sezonie w gnieździe pojawi się tylko jedno pisklę albo wcale.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto