Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rocznica wybuchu II wojny światowej - obchody w Tczewie. ZOBACZ ZDJĘCIA

Sebastian Dadaczyński
1 września mija 75 lat od wybuchu II wojny światowej. Główne uroczystości w naszym powiecie odbyły się w Tczewie, gdzie według historyków, padły pierwsze strzały...

Uczestnicy rocznicowych wydarzeń spotkali się przy pamiątkowej tablicy przy ul. Jana z Kolna. Uświetnił je udział Reprezentacyjnej Orkiestry Straży Granicznej oraz przelot samolotów wojskowych z Malborka.

W programie był m. in. hymn państwowy, wystąpienia okolicznościowe, modlitwa i Apel Poległych, salwa honorowa oraz składanie kwiatów. Na uroczystościach pojawił się marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, wicemarszałek Sejmu Cezary Grabarczyk i szef Służby Celnej Jacek Kapica.

- 1 września to data, która łączy nas w jednym celu, czyli by pamiętać o tej tragedii i jej bohaterach. Z drugiej strony to dzień radości, dzieci idą do szkoły, nie bez powodu o nich mówię. To właśnie młode pokolenie powinno pamiętać, że to dzięki ich dziadkom dziś mogą iść do szkoły, do polskiej szkoły - podkreślił marszałek Senatu.

Cezary Grabarczyk podkreślił z kolei, że reprezentuje Sejm, jak i osobiście marszałek Ewę Kopacz. Odczytał list nadesłany od marszałek do prezydenta Tczewa. - Mosty tczewskie stały się symbolem bohaterskiej walki - mówił.

Tczewski historyk Kazimierz Ickiewicz przypomniał, że to właśnie w Tczewie w 1939 roku, 11 minut przed Westerplatte, Niemcy zaatakowały Polskę.

Prezydent Tczewa Mirosław Pobłocki w swoim wystąpieniu zaznaczył, że miasto nie chce rywalizować, gdzie pierwszy raz padły strzały. Ważniejsza jest bowiem pamięć o bohaterach i wszystkich miejscach ich walki.

Prezydent nawiązał także do wydarzeń na Ukrainie. - To już nie jest dyplomatyczna walka, lecz wojna, w której giną obywatele - mówił i apelował o solidarność z tym krajem w tych trudnych chwilach.

Obchody rocznicy odbyły się się także w Pelplinie. W programie było złożenie kwiatów w następujących miejscach: Nizina Walichnowska przy skrzyżowaniu drogi Międzyłęż - Małe Walichnowy, krzyż upamiętniający pelplińskich kapłanów w Woli, tablica pamiątkowa przy ul. Mickiewicza 23 w Pelplinie, pomnik przed liceum, pomnik na Placu Wolności oraz oddanie hołdu poległym na cmentarzu parafialnym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pelplin.naszemiasto.pl Nasze Miasto