Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdzie na nordic walking do 65 km od Pelplina. Podpowiadamy, gdzie warto się wybrać w weekend 11 - 12 maja

Redakcja Strony Podróży
Redakcja Strony Podróży
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Rozglądasz się za nowymi trasami nordic walking w okolicy Pelplina? Razem z Traseo mamy dla Ciebie kilka pomysłów na najbliższy weekend. Jeżeli przed Tobą pierwszy marsz nordic walking, nie zaczynaj w poniedziałek. W wolny dzień będziesz mieć więcej czasu, by oswoić technikę. Poznaj nasze podpowiedzi, gdzie warto sie wybrać z Pelplina na nordic walking. Tym razem znaleźliśmy ścieżki w odległości do 65 km od miasta. Przetestuj je i daj znać, jak Ci się podobało.

Spis treści

Nordic walking z Pelplina

Razem z Traseo przygotowaliśmy 3 trasy nordic walking w odległości do 65 km od Pelplina. Zobacz, czy trasa polecana przez kogoś innego jest dobra również dla Ciebie.

Przed marszem upewnij się, jaka jest prognoza pogody w Pelplinie.

W sobotę 11 maja według prognozy pogody ma być 14°C. Nie powinno padać. W niedzielę 12 maja zgodnie z najnowszymi prognozami pogody ma być 16°C w najcieplejszym momencie dnia. Nie powinno padać.

🌲🌤️ Trasa nordic walking: Rezerwaty przyrody między Mirachowem a Sianowem

  • Stopień trudności: 2.0
  • Dystans: 22,62 km
  • Czas trwania marszu: 6 godz. i 30 min.
  • Przewyższenia: 104 m
  • Suma podejść: 1 015 m
  • Suma zejść: 1 026 m

GR3miasto poleca trasę mieszkańcom Pelplina

Pojezierze Kaszubskie jak nietrudno domyślić się to obszar bogaty w przepiękne akweny: jeziora, liczne rzeki, torfowiska. Tym razem odwiedziliśmy północne rejony tego malowniczego dość mocno pofałdowanego obszaru, między miejscowościami: Sianowo i Mirachowo. Na trasie naszej wędrówki zapoznaliśmy się z ochronnym obszarem bagien i torfowisk, które należą do unikatowych miejsc nie tylko w skali regionu, ale także i Polski.

Rezerwaty: Staniszewskie Błoto i Leśne Oczko

Występujące w południowej części Lasów Mirachowskich - rezerwaty przyrody -Staniszewskie Błoto i Leśne Oczko niegdyś porośnięte były bezleśnymi mszarami, tworzonymi przez mchy torfowce. Niestety na skutek prowadzonych odwodnień, wykonanych i wielokrotnie odnawianych, aby prowadzić tu gospodarkę leśną ten unikatowy krajobraz, przypominający nieco torfowiska Laponii, całkowicie zanikł. Wysychająca kopuła zarosła borami bagiennymi i z czasem postępowania spadku poziomu wody uległa całkowitej degradacji. Mimo założonych rezerwatów przyrody tereny te nigdy nie odrodziły się, niemniej jednak tworzą unikatowy krajobraz nie tylko w skali regionu ale i kraju.

Nasza wędrówka i wrażenia

Wspomniane powyżej rezerwaty przyrody łączą wspólne cechy wszechobecnych mchów i porostów oraz bujnych borów bagiennych, które rozdzielone są licznymi przepustami wody i większymi rozlewiskami. Teren ten jest zupełnie dziki. W obrębie rezerwatów nie wiedzie żaden ze szlaków turystycznych. Chcąc zaznajomić się z tutejszą przyrodą najlepiej zaopatrzyć się w mapę z dobrą skalą i poruszać się widocznymi dla oka ścieżkami. Wędrówki w porach wilgotnych są bardzo utrudnione. Większość ścieżek jest zalana wodą, dlatego też najlepiej zaopatrzyć się w wysokie, najlepiej wodoodporne buty trekkingowe lub kalosze. Wielką zagadką są też drewniane kładki okalające niektóre torfowiska. Niestety w żadnym z miejsc, gdzie się rozpoczynają lub kończą nie ma żadnej informacji o kierunku w którym zmierzają, ani po co w ogóle istnieją... ot taki psikus tutejszych leśników.

Tak w dużym skrócie wyglądają rezerwaty przyrody: Staniszewskie Błoto, Leśne Oczko, a także Kurze Grzędy i Jezioro Turzycowe, z którymi mieliśmy okazję zapoznać się przy wcześniejszych wizytach w Lasach Mirachowskich. Nieco inaczej prezentuje się Rezerwat Przyrody Staniszewskie Zdroje.

Rezerwat: Staniszewskie Zdroje:

Obejmuje obszar krawędziowy doliny górnej Łeby. Wiodąca przez sam środek ścieżka najpierw stromo opada ukazując ogrom tutejszych wąwozów, a następnie mozolnie pnie się z powrotem ku najwyższym partiom lasu. Wędrując stromym zboczem trzeba liczyć się z wieloma przeszkodami w postaci zwalonych konarów drzew oraz licznymi źródłami potoków, które przecinają ścieżkę.

Pojezierze Kaszubskie:

Pojezierze Kaszubskie to obszar, który zaskakuje za każdym razem kiedy realizujemy kolejne wypady zarówno piesze, jak i rowerowe. Niezliczona sieć dróg, polnych i leśnych duktów, które wiją się pośród dziesiątek przepięknych jezior, lasów, łąk i pól, stanowią ogromny potencjał dla wszelakich form turystyki i rekreacji. Odległość Trójmiasta od leśnych, kaszubskich krajobrazów jest dodatkową zachętą do aktywnego spędzania wolnego czasu. I choć trasę naszej wycieczki ułożyliśmy palcem po mapie, w rzeczywistości okazała się ona całkiem miłą wędrówką godną polecenia. Wiadomo, że przy układaniu trasy na podstawie mapy w nieznajomym terenie, mogą pojawić się różne niespodzianki. Tak też było i tym razem, ale co to za wycieczka bez przygód i spontanicznych decyzji… taki już urok naszych wycieczek, z dala od szos i cywilizacji.

Kościół szachulcowy w Sianowie:

We wsi naszą uwagę przyciągnął także bardzo charakterystyczny szachulcowy kościół pochodzący z roku 1816. Zostaliśmy tu chwilę, zapoznając się z jego historią. Wewnątrz kościoła znajdują się trzy XVIII-wieczne ołtarze oraz słynąca z cudów XV-wieczna figura Madonny. Rzeźba ta, wg legendy, znaleziona została przez dzieci pod krzakiem paproci. Pożary poprzednich kościołów stojących w tym miejscu za każdym razem oszczędzały cudowną figurkę. W 1966 roku dokonano koronacji rzeźby, nadając jej miano Królowej Kaszub.
Nawiguj


Czy będzie dobra pogoda do marszu?

🌲🌤️ Trasa nordic walking: Szlak Wejherowski przez Trójmiejski Park Krajobrazowy

  • Stopień trudności: 2.0
  • Dystans: 54,96 km
  • Czas trwania marszu: 31 godz. i 8 min.
  • Przewyższenia: 196 m
  • Suma podejść: 2 027 m
  • Suma zejść: 1 984 m

Amatorom nordic walking z Pelplina trasę poleca GR3miasto

Oznakowany kolorem czerwonym, pieszy Szlak Wejherowski liczy ok.55 km. To trasa zarówno na wędrówkę jak i na rower. Poruszając się szlakiem na dwóch kółkach warto wiedzieć, że wyprawa szlakiem jest dość wymagająca.

Szlak podzielić można na dwa etapy: odcinek z Sopotu do Bieszkowic jest znacznie bardziej wymagający niż ten z Bieszkowic do Wejherowa. Przeważają na nim liczne, strome wzniesienia, gdzie pokonując trasę na rowerze trzeba liczyć się z faktem, że nie wszędzie uda nam się podjechać, miejscami rower trzeba będzie nieść na plecach.

Pierwszy etap szlaku wiedzie w strefie krawędziowej wysoczyzny obfitującej w liczne wzgórza. Trasa pnie się raz w górę, raz opada stromo w dół. Ze szczytów wzniesień rozpościerają się malownicze widoki, co z pewnością jest rekompensatą w poniesiony trud marszruty tego odcinka. Prócz pięknych wzgórz pokonamy także liczne doliny i wąwozy zachwycając się szemrzącymi tam potokami: Swelinią oraz Kaczą, a także Zagórską Strugą. Po pokonaniu górzystych obszarów Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego odetchniemy nieco na otwartych przestrzeniach Polany Lesockiej.

Drugi etap szlaku wiedzie po terenie zdecydowanie mniej pagórkowatym. Przed nami więc sielanka wśród przepięknych lasów, jezior i tzw. Bieszkowickich Moczarów. Na odcinku tym towarzyszą nam malownicze akweny, a od Jeziora Wyspowo malownicza dolina i meandrujący nią Potok Cedronu.

Szlak kończy się w Wejherowie przed dworcem kolejowym
Nawiguj


To może Ci się przydać do nordic walking

Materiały promocyjne partnera

🌲🌤️ Trasa nordic walking: Wędrówka do źródeł Potoku Oliwskiego

  • Stopień trudności: 2.0
  • Dystans: 13,99 km
  • Czas trwania marszu: 2 godz. i 56 min.
  • Przewyższenia: 159 m
  • Suma podejść: 691 m
  • Suma zejść: 772 m

Trasę nordic walking mieszkańcom Pelplina poleca GR3miasto

Potok Oliwski jest jednym z głównych cieków odwadniających obszar Lasów Oliwskich. Spływa ze strefy krawędziowej wysoczyzny kaszubskiej znajdującej się na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego i uchodzi do Zatoki Gdańskiej. Podczas ostatniej wędrówki mieliśmy okazję zobaczyć część jego górnego koryta wraz z ciekawym przepustem pod obwodnicą. Przepust jest na tyle szeroki i wysoki, że można go przejść.
Nawiguj


traseo

Traseo.pl to portal oraz darmowa aplikacja mobilna na urządzenia z systemami android lub iOS. Znajdziesz tu ponad 200 000 tras! Możesz nagrywać własne ślady podczas wycieczek lub podążać trasami pozostałych użytkowników. Szukaj inspiracji wycieczkowych.

Rób zdjęcia, dodawaj opisy, a później wyślij zapisaną trasę na Traseo.pl. Będziesz mieć możliwość dodatkowej edycji danej trasy. Możesz również podzielić się nią z innymi użytkownikami Traseo lub zachować jako prywatną tylko dla siebie. Sprawdź wszystkie możliwości Traseo, zainstaluj aplikację i ruszaj na szlak!

Okazje

Lubisz spacery ale nie lubisz przepłacać za artykuły do trekkingu? Sprawdź kody rabatowe EMPIK oraz promocje i zniżki w innych sklepach online!

Czym jest nordic walking?

Nordic walking wybiera coraz więcej osób. Czym jest ten sposób aktywności? Nordic walking to prosty trening z wykorzystaniem specjalnych kijków. Chociaż brzmi banalnie, ten trening wymaga odpowiedniej techniki, by był skuteczny. Jeśli trening jest wykonywany poprawnie, może przynieść naprawdę zadowalające efekty. To ciekawy sposób na spędzanie wolnego czasu, szczególnie jeśli lubisz spacerować. Marsz z kijkami przyniesie więcej efektów, niż zwykły spacer. Nordic walking może pomóc w zrzucenie zbędnych kilogramów.

Ważne by do nordic walking wybrać dedykowane do tej aktywności kijki, ponieważ różnią się one od zwykłych trekkingowych kijków. Różnią się budową, rękojeścią oraz obecnością pasków. Możemy wybrać kijki:

  • z włókna szklanego
  • aluminiowe
  • z włókien węglowych

Warto zapoznać się z różnymi rodzajami i dopasować coś odpowiedniego dla siebie. Trzeba pamiętać również o tym, by dopasować kijki do swojego wzrostu. Jeśli stoimy wyprostowani i trzymamy kijek w dłoni to pomiędzy przedramieniem i ramieniem powinien utworzyć się kąt prosty. Możemy również zdecydować się na kijki z regulowaną długością.

Dla kogo jest nordic walking?

Ogromną zaletą tego sportu jest to, że może go uprawiać niemal każdy. Jest to bezpieczny rodzaj aktywności, a dodatkowo marsz z kijkami odciąża stawy kolanowe, biodrowe oraz stóp. Jest to więc bardzo dobry wybór dla osób starszych. Gdyż wystąpienie kontuzji jest bardzo rzadkie, oczywiście przy zachowaniu odpowiedniej techniki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pelplin.naszemiasto.pl Nasze Miasto