Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

103. rocznica powrotu Kociewia do Polski

Jakub Staniszewski
Jakub Staniszewski
Kiedy cała Polska świętowała odzyskiwała niepodległość w 1918 roku, mieszkańcy Pomorza i Kociewia musieli czekać jeszcze dwa lata. W styczniu 1920 roku cały ten obszar radował powrót Pomorza do macierzy

Przez drugą połowę stycznia wojska generała Hallera wkraczały do kolejnych miejscowości. Symbolicznie je zajmowały, witane przez ich mieszkańców.

Członkowie Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego oddziały Kociewskie w Pelplinie i Tczewie symbolicznie uczciły powrót Kociewia do Macierzy w 1920 roku przed grobem Stefana Łaszewskiego.

19 października 1919 roku został mianowany pierwszym wojewodą pomorski. Funkcję swoją objął w styczniu 1920 i wypełniał ją do lipca tegoż roku. Siedzibą województwa pomorskiego był Toruń. Po zakończeniu pełnienia funkcji wojewody, został sędzią Sądu Najwyższego i Prezesem Najwyższego Trybunału Administracyjnego. Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Zmarł 20 marca 1924 roku w Warszawie. Został pochowany na cmentarzu w Pelplinie. Jego nagrobek znajduje się na miejscowym cmentarzu.

Warto pamiętać o powrocie Kociewia w 1920 roku do Polski i przypominać wydarzenia i bohaterów tamtych dni.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto