Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

160. rocznica wybuchu powstania styczniowego - pamięć na Kociewiu

Jakub Staniszewski
Jakub Staniszewski
Powstanie styczniowe było jednym z przykładów walki o niepodległość Polski podczas zaborów. Walki rozpoczęły się 22 stycznia 1863 roku.

Bezpośrednią przyczyną zrywu powstańczego było zarządzenie branki, czyli poboru Polaków do wojska rosyjskiego. Walki i potyczki toczyły się na przełomie 1863 i 1864 roku na terenie Królestwa Polskiego, które było częścią zaboru rosyjskiego. Mieszkańcy Pomorza i Kociewia wchodzili w skład Królestwa Pruskiego, ale również czynnie przyłączyli się do walki prowadzonej przez rodaków z Moskalami. Różne formy oporu od manifestacji, mszy za ojczyznę, zbiórek funduszy na rzecz powstania, aż po czynny udział mieszkańców Kociewia w powstaniu styczniowym.

W 160. rocznicę wybuchu zrywu powstańczego członkowie ZKP oddziały Kociewskie z Tczewa i Pelplina odwiedzili grób jednego z uczestników walk o niepodległość. Mogiła Ignacego Kuchty znajduje się w kociewskiej wsi Dąbrówka w okolicach Starogardu Gdańskiego.

Ignacy Kuchta urodził się w Wysoce 9 marca 1840 roku w rodzinie chłopskiej. W styczniu 1863 roku pojawili się w Wysokiej emisariusze Tymczasowego Rządu Narodowego, agitujący chłopów do udziału w powstaniu styczniowym. Jednym z nich był Ignacy Kuchta. Po zakończonych walkach powrócił w rodzinne strony i założył rodzinę z Józefiną, z którą mieli sześcioro dzieci. Nie wiadomo, kiedy Ignacy Kuchta przeprowadził się do Dąbrówki. Zapewne po odzyskaniu niepodległości. W 1924 roku w Dąbrówce założono koło Towarzystwa Powstańców i Wojaków. Ignacy został wybrany jego pierwszym prezesem. Sztandar Towarzystwa przetrwał wojnę, eksponowany jest w kościele parafialnym w Dąbrówce. W 1931 roku został odznaczony Krzyżem Niepodległości z Mieczami.

Ignacy Kuchta zmarł 14.08.1932 roku w Dąbrówce.Ceremonia pogrzebowa stała się patriotyczną manifestacją, na którą przybyli mieszkańcy Dąbrówki, starosta starogardzkim oraz wiele delegacji z sztandarami Towarzystw Powstańców i Wojaków. Ignacy Kuchta miał 92 lata. Był wówczas najstarszym żyjącym uczestnikiem powstania styczniowego z terenu Kociewia.

Mogiła powstańcza została w ubiegłym roku odnowiona staraniem Instytutu Pamięci Narodowej w ramach programu „Grób weterana walk o wolność i niepodległość”.

Członkowie Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego oddziały Kociewskie w Pelplinie i Tczewie uczcili pamięć powstańców z Kociewia, którzy także brali udział w zrywie niepodległościowym.

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto