Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Gniew: wykopaliska ruszyły pełną parą! Odkryto coś fascynującego...[ZDJĘCIA]

Anna Kordunowska
120 śliwek przyczyną śmierci? Wykopaliska w gminie Gniew zaczęły się bardzo ciekawym odkryciem.

Już od ośmiu lat toruńscy archeolodzy prowadzą badania na terenie gminy Gniew. Wcześniej skupiali się na gniewskim kościele, teraz przyszedł czas na Sanktuarium Maryjne w Piasecznie oraz działkę znajdującą się przy kamienicy na Placu Grunwaldzkim w Gniewie. W tym roku prace rozpoczęły się 3 lipca, a w pierwszej kolejności wyeksplorowano kryptę znajdującą się pod prywatną kaplicą, którą dobudowano w XVIII w. od strony południowego korpusu nawowego w piaseckim kościele.

- W środku krypty panował straszny bałagan- opowiada prof. Małgorzata Grupa. - Stare trumny przesuwane były pod ścianę, a w ich miejsca wkładane były nowe. Jednym z ciekawszych odkryć jest też pochówek osoby, która w momencie pochowania miała w żołądku 120 pestek. Stały się one najprawdopodobniej przyczyną śmierci tej osoby. Przez nie mogło nastąpić np. zatrucie organizmu. W swojej karierze jeszcze się z czymś takim nie spotkałam.

Do tej pory w jednej krypcie znaleziono ok. 200 zabytków, a to przecież dopiero siódmy dzień badań! Koniec ekspedycji zaplanowany jest na ostatnie dni lipca, więc spodziewać się można, że do tego czasu odkrytych zostanie jeszcze wiele cennych znalezisk. W tym roku w badaniach udział biorą również studenci z Ochrony Dóbr Kultury, którzy pod opieką dr hab. Juliusza Raczkowskiego, w ramach ćwiczeń terenowych prowadzą wstępne rozpoznanie i inwentaryzację zasobu darów wotywnych, znajdujących się w nastawie ołtarza głównego.

- Jest to ważne świadectwo rangi miejsca o dużej wartości religijnej i historycznej - mówił nam Juliusz Raczkowski, adiunkt z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. - W jednym miejscu znajdują się dziesiątki dewocjonaliów, z tego ok. 100 jest naprawdę bardzo cennych. W zbiorze znajduje się 26 figuralnych, złotniczych plakiet wotywnych. Ciekawe również jest to, że były to dary wotywne z różnych warstw społecznych. Jest to jeden z cenniejszych tego typu zbiorów na terenie południowego pobrzeża Bałtyku. Teraz będziemy je inwentaryzować, a część z nich będzie musiała zostać poddana procom konserwatorskim.

Dotychczas udało się ustalić, że w krypcie pochowano ok. 30 osób, w tym kilkoro dzieci, jeden płód i duchownego.

Więcej w piątkowym, papierowym wydaniu Dziennika Tczewskiego.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pelplin.naszemiasto.pl Nasze Miasto