Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gminne dożynki w Turzu

K. Paszkowska
Uczestnicy dożynek podziwiali wieńce
Uczestnicy dożynek podziwiali wieńce Zbigniew Brucki
Gminne dożynki w Turzu zainaugurowała uroczysta msza św., jaką odprawił miejscowy proboszcz ks. Mirosław Przechowski.

- Ten rok nauczył nas po raz kolejny pokory i skłonił do przemyśleń nad tym co jest pierwsze i najważniejsze, a jednocześnie najgroźniejsze, czyli natura - mówił Roman Rezmerowski, wójt Tczewa. - Straszliwe powodzie w Polsce udowadniają, jak nierówna jest walka człowieka z przyrodą. Z powodu pogody ziarno w tym roku nie jest najlepsze, a z kilkunastu hektarów w naszej gminie nic nie udało się zebrać. Wobec pogody jesteśmy bezsilni. Ale bez rolników i ich ciężkiej pracy nie byłoby chleba. Dlatego dziękuję wszystkim rolnikom za ich codzienny trud.

Starostami Dożynek byli Celina Wiecka z Dalwina i Mirosław Węsierski z Turza. To oni przekazali bochen chleba wypieczony z mąki z tegorocznych zbiorów. Został on podzielony wśród zgromadzonych.
Do gminnej tradycji należy konkurs na najpiękniejszy wieniec i najładniejszy stroik dożynkowy. Wieńce w kształcie korony były bardzo pomysłowe, barwne, kolorowe i nawiązujące do tradycji. Jurorzy mieli spory problem z wyborem najlepszych. Pierwsze miejsce i 1000 zł zdobył wieniec sołectw Lubiszewo-Stanisławie. Drugie miejsce - Dalwina-Świetlikowa, a trzecie - gospodarzy - Turza. Równie zacięta była rywalizacja na stroiki. Najwyżej uplasował się Szczerbięcin - za nim Boroszewo i trzecie - Lubiszewo-Stanisławie. Dożynki stały się okazją do uhonorowania medalem "Za zasługi dla Gminy Tczew" Elżbiety Moskal i Teresy Szałas.

Powiatowe dożynki z atrakcją

Były już sołeckie, parafialne i gminne święta plonów. Teraz pora na powiatowe. III Dożynki Powiatowe odbędą się 26 września (niedziela) w Tczewie.
Uroczystości rozpoczną się o 11.30 mszą św. w Kościele pw. NMP na Suchostrzygach. Stamtąd barwny orszak przejdzie na "Kanonkę", gdzie o godz. 13.30 rozpocznie się Festyn Dożynkowy. Program rozpoczną występy zespołów regionalnych - "Błękitna Wstęga" oraz "Burczybas" z Gniewa. Dla najmłodszych wystąpią Bracia BIM BAM BOM. W programie są też zmagania siłaczy, czyli turniej "Mocarz Kociewski".
Wieczorem wystąpią - zespół DE PRESS oraz Grzegorz Wilk i Jarek Weber, soliści znani nam doskonale z popularnego turnieju TVP 1 "Jaka to melodia?".
- Grupa historyczna APIS dla chętnych przygotowała igrce średniowieczne - informuje Magdalena Olszewska, z-ca naczelnika Wydz. Edukacji, Promocji, Kultury i Sportu. - Chętni będą mogli wziąć udział, m.in.: w nauce tańców średniowiecznych, pokazie zwyczajów rycerskich oraz turnieju kuszniczym o pierścień ks. Sambora.
W programie są konkursy na: Najładniejszy Wieniec Dożynkowy, Najsmaczniejsze Ciasto wykonane z tegorocznych plonów. Wręczone zostaną nagrody laureatom eliminacji powiatowych konkursu "Piękna Wieś". W czasie festynu na trasie Suchostrzygi - Kanonka będzie kursować Ciuchcia Retro.

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pelplin.naszemiasto.pl Nasze Miasto