18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gniew. Tu żyło zamożne społeczeństwo

Krystyna Paszkowska
Kryptę można zwiedzać tylko do końca sierpnia, potem zostanie zamknięta. Można będzie jedynie zaglądać przez przeszklone zadaszenie
Kryptę można zwiedzać tylko do końca sierpnia, potem zostanie zamknięta. Można będzie jedynie zaglądać przez przeszklone zadaszenie Krystyna Paszkowska
Prowadzone w kościele pw. Św. Mikołaja oraz na terenie dawnego cmentarza przykościelnego w Gniewie wykopaliska, zdaniem badaczy pozwoliły zebrać materiał przynajmniej na trzy książki. Jak podkreśla dr Małgorzata Grupa z Zakładu Średniowiecza i Nowożytności Instytutu Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (pod jej kierunkiem prowadzono badania w Gniewie) odkrytej bardzo bogatej (200 sztuk) "kolekcji" jedwabii nie powstydziłoby się nawet British Museum.

- To świadczy o zamożności tutejszego społeczeństwa – podkreśla Małgorzata Grupa. – Ciekawostką jest odnalezienie szkieletu kapłana ubranego w jedwabny ornat, który zamierzamy w pełni zrekonstruować i pokazać w przyszłym roku w kościele. Naszym oczom ukazał się kapłan w bardzo pięknych lokach aż do ramion. Prawdopodobnie pochówek ten pochodzi z XVII lub XVIII wieku.

Dotąd w Gniewie odnaleziono trzy mogiły zbiorowe i nienaruszone pochówki z XV i XVI wieku. Według wstępnych szacunków to kilkaset pochówków. Kierowniczka wykopalisk podkreśla, że znaleziono jeden szkielet jeszcze sprzed okresu budowy ceglanej świątyni. W dalszym ciągu w większości są to pochówki ludzi bogatych. W kościele prawie przy każdym szkielecie odnaleziono fragmenty jedwabiów i różnego rodzaju ozdoby stroju, a także dewocjonalia, jak: krzyżyki, różańce, medaliki. Ciekawostką było też odkrycie dwóch jedwabnych szkaplerzy, a także odnaleziona trumienka niemowlaka. 

W okolicach murów miejskich odkryto relikty z późnego średniowiecza (XIV/XV w.) które znajdują się o 2,5 metra niżej od obecnego poziomu miasta.

Ekipa archeologów pojawi się ponownie w przyszłym roku, tym razem na dwa miesiące.

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pelplin.naszemiasto.pl Nasze Miasto