Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gręblin, gm. Pelplin. To były trudne żniwa

Krystyna Paszkowska
Starostowie dożynek - Wiesława i Kazimierz Kołakowscy z burmistrzem Andrzejem Stanuchem (w środku)
Starostowie dożynek - Wiesława i Kazimierz Kołakowscy z burmistrzem Andrzejem Stanuchem (w środku) GCI Pelplin
Gminne dożynki ziemi pelplińskiej zorganizowano w Gręblinie. Święto plonów stało się okazją do podziękowania za zbiory

Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się mszą św., której przewodniczył proboszcz Wielkiego Garca ks. Wojciech Gruba. Duchowny w homilii podziękował rolnikom za ich trud i zaangażowanie. Pobłogosławił wieńce dożynkowe.
- To była bardzo uroczysta msza - mówi Krystyna Gier-szewska, szefowa Kociewskiego Forum Kobiet z Lignów Szlacheckich. - Pięknie podczas mszy śpiewał młodzieżowy chór. Ksiądz proboszcz też tak pięknie mówił o rolniczym trudzie.
Podczas dożynek Andrzej Stanuch, burmistrz Pelplina oraz zastępca przewodniczącego Rady Miejskiej w Pelplinie Wacław Bruski wręczyli odznaczenia "Zasłużony dla Miasta i Gminy Pelplin". Rada Miejska w Pelplinie przyznała je: Marii Wierzbickiej, Janinie i Józefowi Rzeszotkom, Kołom Gospodyń Wiejskich w Bielawkach, Rożentalu oraz Gręblinie.
Starostami dożynek zostali Wiesława i Kazimierz Kołakowscy. - To bardzo dobrzy gospodarze - mówi Ryszard Borys, sołtys Gręblina. - Państwo Kołakowscy przejęli gospodarkę po rodzicach. Mają dwoje dzieci. Syn założył już własną rodzinę, a córka jeszcze jest "w domu". Starostowie gospodarują na około 60 ha.
A jak wyglądały tegoroczne zbiory? - To były bardzo trudne żniwa - mówi sołtys. - Niektórzy rolnicy dopiero teraz zebrali plony. Pogoda była kapryśna. Właściwie na sprzęt zbóż były 3-4 dni. Deszcze dały się we znaki zbiorom. Zboże jest gorszej jakości i jest go mniej. Nikt z naszych rolników nie ma zboża pierwszej klasy.
Tradycją stała się organizacja turnieju sołectw. Tym razem reprezentacje Bielawek, Międzyłęża, Rożentala, Gręblina i Pomyj rywalizowali, m.in. w rzucie jajkiem do patelni, podkową, wbijaniu gwoździa, rzucie snopkiem siana, burakiem cukrowym, a także strzelaniu z wiatrówki. Rywalizacja była bardzo zacięta. Zwycięzca jednak mógł być tylko jeden - okazał się nim Rożental.
Jak święto plonów, to konkurs na wieniec dożynkowy. Tym razem było ich zaledwie pięć.
Udział w konkursie zgłosiły sołectwa: Bielawki, Rudno, Międzyłęż, Gręblin oraz Wielki Garc. Jury przewodził Andrzej Wolski. Najpiękniejszym okrzyknięto wieniec wykonany przez sołectwo Międzyłęż. - Te wieńce były naprawdę śliczne - mówi Krystyna Gierszewska. - Szkoda, że nasza wieś w nim nie uczestniczyła. mamy przecież dobre tradycje w tej materii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pelplin.naszemiasto.pl Nasze Miasto