Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lignowy Szlacheckie: "Ludek roboczy bez wyjątku polski"

Krystyna Paszkowska
Krystyna Paszkowska
nadesłane
Ludek roboczy bez wyjątku polski, tak zatytułowany jest jeden z rozdziałów w publikacji wydanej w ramach projektu „O czym mówią wieki, a co pachnie w kuchni”. Autorem tego rozdziału jest były mieszkaniec Lignów Szlacheckich Krzysztof Zieliński.

Jak pisze autor, tytuł pochodzi ze Słownika Geograficznego Królestwa Polskiego wydanego w latach 1880-1902. W tomie V, pod hasłem „Lignowy Szlacheckie” znajdziemy dziewiętnastowieczny opis wsi, a w nim między innymi fragment mówiacy, że wieś zamieszkuje „ludek roboczy bez wyjątku polski”. To określenie wspaniale opisuje mieszkańców tej kociewskiej wsi. Takich i innych ciekawostek historycznych dotyczących Lignów Szlacheckich dowiedzieli się uczestnicy trwającego od marca do października 2019 roku projektu.

Publikacja, o której mowa nosi tytuł „O czym mówią wieki, a co pachnie w kuchni w Lignowach Szlacheckich” jest ostatnim etapem zadania, którego ideą było pogłębienie wiedzy jego uczestników – mieszkańców wsi na temat historii zarówno wsi jak i okolic, poznanie historii przodków, ale też rodzimej kuchni, dawnych potraw oraz środowiska przyrodniczego Kociewia. W projekcie uczestniczyło 15 osób, a jego realizatorem było Stowarzyszenie Kociewskie Forum Kobiet. Przez osiem miesięcy w świetlicy wiejskiej w Lignowach Szlacheckich odbywały się warsztaty historyczne, ekologiczne i kulinarne. Zorganizowano też wyjazd do Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku i Kaszubskiego Parku Etnograficznego we Wdzydzach.

Można tylko pogratulować pomysłu realizatorom projektu, ponieważ takie działania przyczyniają sie do wzmocnienia więzi społecznych i ciekawego sposobu spędzenia czasu oraz urozmaicenia codziennych dni, a zdobyta wiedza wpłynie na poprawę jakości życia i przyczyni się do zwiększenia aktywności społeczno – zawodowej mieszkańców.

Operacja współfinansowana ze środków EFRROW otrzymanych w ramach projektu grantowego pt. „Świetlicę swą widzę ogromną, czyli organizacja wydarzeń i szkoleń podnoszących poziom kapitału społecznego, w tym związanych z zachowaniem dziedzictwa, ochrony środowiska i klimatu” realizowanego w ramach Poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, przyznanego za pośrednictwem LGD „Wstęga Kociewia”.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pelplin.naszemiasto.pl Nasze Miasto