Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obchody rocznicy katastrofy smoleńskiej w Tczewie i Pelplinie - msze, wystawa i wieczornica

Przemysław Zieliński
Śp. Maciej Płażyński.
Śp. Maciej Płażyński. Archiwum Nasze Miasto
„Maciej Płażyński w Tczewie” to tytuł wystawy, którą z okazji 5. rocznicy katastrofy polskiego samolotu rządowego w Smoleńsku, przygotowała Fabryka Sztuk w Tczewie. Obchody rocznicy odbędą się także w Pelplinie.

10 kwietnia 2010 r. o godz. 8.41 samolot Tu-154M z delegacją udającą się na obchody 70-lecia zbrodni katyńskiej rozbił się pod Smoleńskiem. W katastrofie zginęło 96 osób, wśród nich: prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, grupa parlamentarzystów, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, pracownicy Kancelarii Prezydenta, szefowie instytucji państwowych, duchowni, przedstawiciele ministerstw, organizacji kombatanckich i społecznych, a także załoga samolotu.

Wśród ofiar był także były marszałek Sejmu RP Maciej Płażyński. Czołowa postać polskiej sceny politycznej. Prawnik, działacz społeczny. Tczew zawdzięcza Maciejowi Płażyńskiemu realizację wielu działań, które przyczyniły się do rozwoju miasta. Ekspozycja prezentuje te najważniejsze inwestycje oraz dokumentuje kilka z jego wizyt w naszym mieście. Wystawa będzie prezentowana w dwóch miejscach: od 10 do 20 kwietnia w kościele pw. NMP Matki Kościoła, oraz od 21 kwietnia do 17 maja na placu przed dworcem kolejowym. Otwarcie ekspozycji nastąpi podczas uroczystej mszy św. w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej, która odbędzie się w piątek, 10 kwietnia, o godzinie 18.30, w kościele pw. NMP Matki Kościoła.

Burmistrz miasta i gminy Pelplin Patryk Demski zaprasza na uroczystości upamiętnienia 75. rocznicy zbrodni katyńskiej i 5. rocznicy katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem.

Wiosną 1940 roku, sowiecka policja polityczna NKWD Związku Radzieckiego wymordowała blisko 22 tys. obywateli Rzeczypospolitej. Było wśród nich 14,5 tys. jeńców wojennych, w tym oficerów i policjantów z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz 7,3 tys. więźniów aresztowanych w okupowanej przez Związek Radziecki wschodniej części Polski. Władze Związku Radzieckiego na rozkaz Stalina postanowiły zgładzić tysiące bezbronnych jeńców, ponieważ byli oni żarliwymi patriotami, gotowymi walczyć o wolną Polskę. Dziś Katyń to przede wszystkim obowiązek pamięci o ludziach, którzy za niezłomną wierność Polsce zapłacili życiem.

W programie uroczystości (piątek, 10 kwietnia):

godz. 08.00 - Msza Święta w intencji ofiar zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej

godz. 21.00 - wieczornica upamiętniająca ofiary zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej w sali kominkowej przy kościele pw. Bożego Ciała

poniedziałek, 13 kwietnia, godz. 11.00 - w Miejskim Ośrodku Kultury Piotr Szubarczyk, historyk i publicysta Instytutu Pamięci Narodowej (Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Gdańsku), przybliży historię zbrodni katyńskiej w formie prelekcji, prezentacji multimedialnej, opowiadania o historii wybranych osób.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pelplin.naszemiasto.pl Nasze Miasto