Nasza Loteria

Plachandry Kociewskie w Pelplinie. Ambasadorzy i perełka oraz moc atrakcji | WIDEO, ZDJĘCIA

Andrzej Gurba
Andrzej Gurba
Wideo
od 16 lat
Za nami Plachandry Kociewskie. Święto Kociewiaków obchodzono w tym roku w Pelplinie. To także Dzień Świętego Bernarda, patrona Pelplina, który jest też patronem pszczelarzy. Stąd i pelplińskie święto miodów, no i zarazem odpust parafialny Katedry Pelplińskiej. Głównym wydarzeniem wtorkowych (15.08.2023 r.) Plachandrów Kociewskich było przyznanie tytułów Ambasadorów Kociewia oraz Perełki Kociewia.

Plachandry w Pelplinie, czyli wielkie święto Kociewia

Plachandry w gwarze kociewskiej to spotkania znajomych na pogaduszkach. To była już czwarta edycja wielkiego święta Kociewia. Rozpoczęto je mszą w pelplińskiej bazylice, którą odprawił biskup Ryszard Kasyna.

- To spotkanie mieszkańców regionu od Świecia po Tczew i Starogard, aby lepiej się poznać, zintegrować, promować kociewskie tradycje. W tym roku w Pelplinie razem ze świętem miasta - mówi Mirosław Chyła, burmistrz Pelplina.

Perełką Kociewia została Laura Florentyna Dziąba, wokalistka z Tczewa, m.in. finalistka programu "Mam Talent". Nominowany był jeszcze Miłosz Galiński z Gręblina.

- Dziękuję za takie wyróżnienie. Jest mi miło i ciepło na sercu, że moje działania muzyczne, artystyczne są doceniane - powiedziała na scenie Laura Florentyna Dziąba.

Tytuły Ambasadorów Kociewia przyznano w trzech kategoriach

W kategorii zespołowej było sześć nominacji. Otrzymali je: Lokalna Organizacja Turystyczna Kociewie, Fabryka Sztuk w Tczewie, Bractwo Czarnej Wody z Osia, Klub Sportowy Sokół w Zblewie, Kociewskie Stowarzyszenie Poszukiwaczy ze Zblewa, zespół Kociewska Familija z Pinczyna.

Czytaj także:
Kulinarna Bitwa Regionów województwa pomorskiego. W Swarożynie zwyciężyła "Kościerska Chata" | WIDEO, ZDJĘCIA

Tytuł Ambasadora Kociewia otrzymało Bractwo Czarnej Wody z Osia, działające na rzecz promocji regionu m.in. poprzez konkursy, imprezy turystyczne, wydawanie publikacji.

Prezes bractwa Józef Malinowski podziękował instytucjom, firmom i osobom wspierającym stowarzyszenie, jak i członkom, bez zaangażowania których nie byłoby takiej działalności.

W kategorii biznesu nominowano: Wydawnictwo Prasowe Edytor z Gdańska i Gospodarstwo Agroturystyczne "Pod Orzechem" z Miradowa (małe firmy) oraz Grupę Kapitałową Dekpol z Pinczyna i firmę Iglotex ze Skórcza (średnie i duże firmy). Ambasadorami Kociewia zostali: Edytor i Dekpol. Dodajmy, że firma Iglotex otrzymała specjalny tytuł Ambasadora Kociewia.

Zobacz także:
Vivat Vasa w Gniewie. Festiwal historyczny z turniejem husarskim i bitwą | ZDJĘCIA, WIDEO

W kategorii indywidualnej nominowano: Mirosławę Meller - animatorkę życia kulturalnego na Kociewiu, Blankę Obrok-Maciak z Ocypla - autorkę bloga podróżniczo-kulturalnego, prof. Ryszarda Karczykowskiego - światowej sławy śpiewaka operowego (pochodzi z Tczewa), Ryszarda Walkowskiego - artystę. Ambasadorem Kociewia został Ryszard Karczykowski.

- Serdecznie dziękuję za taki wybór, za zaufanie. Ta ziemia dała początek temu, abym godnie reprezentował nasz kraj i nasze Kociewie - mówił prof. Ryszard Karczykowski.

Plachandry Kociewskie. Występy, pokazy, dobra zabawa

W czasie święta Kociewia wystąpiły zespoły ludowe, odbył się pokaz kulinarny Przemysława Langowskiego. Kusiły stoiska z miodem i rękodziełem. Wyplatano wianki. Plachandrom towarzyszył piknik owocowo-warzywny zorganizowany przez Pomorską Izbę Rolniczą.

Na koniec był kociewski kabaret i potańcówka z zespołem Burczybas.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na pelplin.naszemiasto.pl Nasze Miasto