Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podsumowanie projektu „Inteligentne wioski – wspieranie oddolnych inicjatyw promujących ideę smart village” w gminie Pelplin

Jakub Staniszewski
Jakub Staniszewski
Projekt o dość tajemniczej nazwie „Inteligentne wioski – wspieranie oddolnych inicjatyw promujących ideę smart village” to pierwsze tego typu przedsięwzięcie w gminie Pelplin. To także jeden z dwóch projektów, które po praz pierwszy finansowane były ze środków Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich (KSOW).

Podzielony został on na dwie części, jednak żadna z nich nie mogła funkcjonować jako odrębna całość.W pierwszym zatem etapie odbył się wyjazd do wiosek studyjnych, które działają na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. W wyjeździe tym wzięły udział przedstawicielki: Klubu Seniora w Rajkowach, Klubu Seniora w Kulicach, Uniwersytetu III Wieku w Pelplinie, Klubu Seniora w Lignowach Szlacheckich. W wyjeździe wzięli udział także pracownicy urzędu miasta i gminy Pelplin. Odbył się on w dniach 5-7 września 2022 r., a celem podróży były: wioska górnicza w Pile (powiat tucholski), wioska owocowa w Węgiersku (powiat golubsko-dobrzyński) oraz wioska borowiacka w Suminie (powiat tucholski).

- Celem wyjazdu było podniesienie wiedzy uczestników w zakresie tworzenia inicjatyw takich jak wioski tematyczne tak, aby w przyszłości nabytą wiedzę przenieść na grunt gminy. Uczestnicy na własne oczy mieli możliwość poznać zasady funkcjonowania takich inicjatyw, odwiedzili miejsca, które zmieniają się dzięki zaangażowaniu i fascynacji lokalną historią mieszkańców tychże miejscowości. Były to niezwykłe spotkania z niezwykłymi ludźmi, którzy pokazali na własnym przykładzie, że każde miejsce ma w sobie coś wyjątkowego - mówią pracownicy UMiG Pelplin.

W drugim etapie zostały zorganizowane warsztaty dla mieszkańców Lignów Szlacheckich, podczas których Piotr Glazik nadzorował wspólne tworzenie ogrodu kwietnego.

- Powstał on na terenie położonym tuż przy świetlicy wiejskiej. W akcję włączyły się wszystkie przedstawicielki tutejszego Klubu Seniora, sołtys Łukasz Chmielecki, a także – co niezmiernie cieszy – do prac spontanicznie przystąpili dzieci i młodzież spędzający akurat wolny czas na skwerze i boisku. Podziw budzi nie tylko zaangażowanie tak dużej grupy mieszkańców, lecz także efekt końcowy wspólnych prac, zresztą zobaczcie i oceńcie Państwo sami. Dzięki pomocy spółki „Pelkom” teren pod powstanie ogrodu kwiatowego został wcześniej odpowiednio przygotowany - przekazał pelpliński magistrat.

Łączna wartość projektu wyniosła ostatecznie 35.800 zł.Został on w całości sfinansowany ze środków Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, który funkcjonuje w ramach Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto