Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rakowiec, gm. Gniew. Jakość wody się poprawiła

(KAP)
Powiatowy Inspektor Sanitarny w Tczewie dopuścił warunkowo do bezpośredniego spożycia wo-dę z wodociągu publicznego we wsi (tzn., że: można ją pić, przygotowywać zimne napoje i potrawy, myć owoce i warzywa, wytwarzać lód, myć naczynia kuchenne i sztućce oraz myć zęby). Warunkiem jest gotowanie jej przez minutę od chwili doprowadzenia do wrzenia.

Z ujęcia w Rakowcu pobrano próbki wody surowej i uzdatnionej. Pierwszy komunikat w tej sprawie sanepid wydał 10 bm.
Przypomnijmy, 150 mieszkańców Rakowca od 2 września nie mogło korzystać z ujęcia wody. Jej dostawa została wstrzymana ze względu na pojawienie się bakterii coli i enterokoków (paciorkowce kałowe).
Zarządca sieci wodociągowej, Inwest-Kom z Gniewa, wyjaśnił, że niebezpieczne bakterie odkryto w wyniku okresowej kontroli. - Woda z ujęcia miała zapach ropy - mówi Jakub Cybura, prezes. - Przeprowadzone badania wykazały, że również bakteriologicznie woda nie spełnia wymogów.
Mieszkańcy mieli zastrzeżenia do jej jakości. Zazwyczaj chodziło o żółtą jak herbata barwę wody. Bywało, że zwłaszcza ciepła woda miała zapach zgnilizny.
Do Rakowca Inwest-Kom dostarczał wodę w 5-litrowych baniakach do celów spożywczych i beczkowozem do celów gospodarczych. Firma prowadzi kontrole w gospodarstwach. Sprawdza szamba.
Jakub Cybura przyczyn skażenia wody wskazuje kilka: zalewanie ujęcia deszczówką z drogi wojewódzkiej oraz z pól (brak odpływu), wywóz szamba na pola, niesprawne urządzenia melioracyjne.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pelplin.naszemiasto.pl Nasze Miasto