Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rakowiec, powiat tczewski. Mieszkańcy nie korzystają z ujęcia wody - do sieci dostały się groźne bakterie

Krystyna Paszkowska
150 mieszkańców Rakowca w gminie Gniew od czwartku nie może korzystać z ujęcia wody w tej miejscowości. Jej dostawa została wstrzymana ze względu na pojawienie się bakterii coli i enterokoków (paciorkowce kałowe). Woda pitna dostarczana jest mieszkańcom w pojemnikach. Na razie trudno powiedzieć, jak długo potrwa taka sytuacja.

Zarządca sieci wodociągowej, Inwest-Kom z Gniewa, wyjaśnia, że niebezpieczne bakterie odkryto w wyniku okresowej kontroli.
- Woda z ujęcia miała zapach ropy - mówi Jakub Cybura, prezes. - Przeprowadzone badania wykazały, że również bakteriologicznie woda nie spełnia wymogów.
Mieszkańcy mówią, że z wodą we wsi bywało różnie. Czasem mieli zastrzeżenia do jej jakości.
- Zazwyczaj chodziło o żółtą jak herbata barwę wody - mówi Krystyna Pofelska, sołtys Rakowca. - Bywało, że zwłaszcza ciepła woda miała zapach zgnilizny. Dopiero teraz pojawił się ten olejowy zapach i wykryto bakterie.
Franciszek Sumisławski, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Gniewie i mieszkaniec Rakowca obawia się, że w tej wodzie niemożna się myć. - Dostaliśmy informację, że woda nie nadaje się do spożycia, jedynie do celów gospodarskich - mówi Sumisławski. - Przecież podczas mycia twarzy woda może się dostać do ust.
Do Rakowca Inwest-Kom dostarcza wodę w 5-litrowych baniakach do celów spożywczych i beczkowozem do celów gospodarczych. Jedynie pierwszego dnia było trochę nerwowo, bo woda dostarczona cysterną była brązowego koloru. - Mieszkańcy od razu do mnie przyszli z tym problemem - mówi Franciszek Sumisławski. - Woda faktycznie była brązowa. Po interwencji więcej takiej sytuacji już nie było.
Krystyna Pofelska przyznaje, że najwięcej problemów mają gospodarze, którzy hodują bydło na większą skalę.
- Dla kilkudziesięciu sztuk bydła czy inwentarza trzeba sporo wody - mówi sołtys. Od czwartku w Rakowcu zarządca sieci próbuje zaradzić problemom.
- Studnia została zachlorowana, będzie oczyszczona i ponownie woda zostanie zbadana 0- mówi Bogdan Olszewski, wiceburmistrz Gniewa.
Wodę z ujęcia w Rakowcu można będzie użytkować najwcześniej pod koniec tygodnia.
Inwest-Kom prowadzi obecnie kontrolę w gospodarstwach. Sprawdza szamba.

Przyczyn skażenia wody jest kilka: zalewanie ujęcia deszczówką z drogi wojewódzkiej oraz z pól (brak odpływu), wywóz szamba na pola, niesprawne urządzenia melioracyjne

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pelplin.naszemiasto.pl Nasze Miasto