Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Regionalna Konferencja Rolna na Zamku w Gniewie z nagrodami dla rolników

Krystyna Paszkowska
Krystyna Paszkowska
Regionalna Konferencja Rolna na Zamku w Gniewie stała się okazją, nie tylko do zaprezentowania szans i wyzwań dla regionu pomorskiego, omówienia kwestii wypadków w gospodarstwach rolnych, ale i nagrodzenia najlepszych rolników gospodarujących w powiatach: kwidzyńskim, malborskim, nowodworskim, starogardzkim, sztumskim oraz tczewskim.

Oprócz rolników z Kociewia, Żuław i Powiśla obecni byli dyrektorzy wszystkich najważniejszych instytucji rolniczych, przedstawiciele firm branżowych oraz organizacji działających na rzecz rozwoju polskiej wsi.

- To dowód na to, że po długich miesiącach pandemii koronawirusa brać rolnicza województwa pomorskiego czuła wyraźną potrzebę spotkania się, omówienia bieżących spraw oraz wyzwań, jakie stoją przed nią na najbliższe lata - uważa prowadzący konferencję Sebastian Dadaczyński.

Od lat sprawą ważną dla rolników jest kwestia wypadków przy pracy rolniczej. Prelekcję w tym temacie wygłosiła oraz zaprezentowała kierunki działań prewencyjnych Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zaprezentowała kierownik placówki terenowej w Tczewie Katarzyna Sulewska. Z kolei bieżące działania realizowane w Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz nową perspektywę Wspólnej Polityki Rolnej mające podkreślić, jakie szanse i wyzwania stawia życie dla regionu pomorskiego przedstawił zastępca dyrektora wojewódzkiego oddziału

Łukasz Kowalski

wraz ze swoim szefem Marcjuszem Kwidzińskim, a działania Pomorskiego Oddziału Doradztwa Rolniczego w odpowiedzi na wyzwania dla pomorskiego - rolnictwa zastępca dyrektora placówki w Lubaniu Katarzyna Jasińska. Informacje o zadaniach realizowanych przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa przedstawił natomiast zastępca dyrektora Rafał Karlikowski. Kierownik Adam Krupa mówił zaś o działalności Elewarr.

Bardzo miłym akcentem uroczystości było podsumowanie XVIII Ogólnokrajowego Konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne na etapie regionalnym obejmującym powiaty starogardzki, tczewski, nowodworski, malborski, sztumski i kwidzyński. Każdy z uczestników został uhonorowany upominkiem.

A oto lista pozostałych gospodarstw, jakie rywalizowały o prymat w konkursie:

Tomasz Brytan, Kątki, gm. Stary Targ
Mariusz Zabliński, Pierzchowice, gm. Mikołajki Pomorskie
Józef Warunek, Biała Góra, Postolin
Przemysław Rakowski, Koślinka gm. Sztum
Krzysztof Bakierski, Nowa Wieś Kwidzyńska, gm. Kwidzyn
Ludmiła Palińska, Sadlinki
Bogumił Mróz, Nebrowo Wielkie, Sadlinki
Tomasz Waga, Bronisławowo, Sadlinki
Ireneusz Stankiewicz, Rozajny, gm. Gardeja
Dariusz Dołęgowski, Prabuty
Tomasz Kapuściński, Malbork
Leszek Wola, Szlagnowo, Stare Pole
Ireneusz Antonowicz, Marynowy, gm. Nowy Dwór Gd.
Jerzy Szmuda, Małżewo, gm. Tczew
Benedykt Grabowski, Czarlin, gm. Tczew
Sławomir Stencel, Śliwiny, gm. Tczew
Małgorzata Wolff, Śliwiny, gm. Tczew
Krzysztof Pleszewicz, Smoląg, gm. Bobowo
Dariusz Tlałowski, Dąbrówka, gm. Bobowo

Laureatem pierwszego miejsca został Adam Klufczyński z gminy Mikołajki Pomorskie, na drugim miejscu uplasowało się gospodarstwo Marcina Koseckiego ze Skórcza i na trzecim - Artura Przechadzkiego z gminy Prabuty. Komisja konkursu wyróżniła również gospodarstwo Andrzeja Armatowskiego z gminy Skarszewy. Laureaci otrzymali statuetki oraz nagrody rzeczowe od KRUS, PODR i Państwowej Inspekcji Pracy.

Specjalny upominek od Prezydenta RP Andrzeja Dudy otrzymał burmistrz Gniewu Maciej Czarnecki. Prezent wręczył włodarzowi Marcin Drewa, doradca Prezydenta RP.

Na uczestników konferencji czekały liczne stoiska promocyjne instytucji, konkursy z nagrodami, panele dyskusyjne z ekspertami. Jak podkreślił prowadzący konferencję Sebastian Dadaczyński, to nie koniec podobnych wydarzeń, gdyż cała brać rolnicza zapowiada zorganizowanie regionalnej konferencji dla regionu słupskiego i gdańskiego.

Podczas Konferencji czynne było stanowisko informacyjne, w którym pracownicy placówki terenowej KRUS w Tczewie udzielali odpowiedzi na pytania rolników z zakresu: ubezpieczeń społecznych, wypłaty świadczeń oraz prewencji i rehabilitacji. Najwięcej pytań dotyczyło wypłaty świadczeń uzupełniających dla osób, które posiadają orzeczoną niezdolność do samodzielnej egzystencji oraz zasiłków z tytułu kwarantanny.

Ponadto rolnicy pytali o wysokość kwoty granicznej należnego podatku dochodowego na rok 2021 dla osób prowadzących jednocześnie pozarolniczą działalność gospodarczą - Zgodnie z obwieszczeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 17 maja 2021r, (M.P z 2021 poz. 472 ) roczna kwota graniczna należnego podatku wynosi 3.604,00 zł.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto