Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Światowy Dzień Kociewia już 10 lutego!

Jakub Staniszewski
Jakub Staniszewski
UMiG Gniew
Już 10 lutego, po raz kolejny odbędzie się Światowy Dzień Kociewia. Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w Gniewie wraz z Gminą Gniew oraz Szkołą Podstawową im. Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki w Piasecznie przygotowały wyjątkowe obchody tego święta.

Obchody rozpoczną się o godzinie 9:30 uroczystą mszą świętą w kościele pw. Narodzenia NMP w Piasecznie. Po mszy wszyscy wspólnie udadzą się na cmentarz w celu złożenia wieńców na grobach zasłużonych dla Kociewia regionalistów Śp. Jana Ejankowskiego i Śp. Teofila Watkowskiego.

Następnie w Domu Kultury w Piasecznie odbędzie się uroczysta akademia z okazji Światowego Dnia Kociewia przygotowana przez uczniów i nauczycieli ze Szkoły Podstawowej im. Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki. Nie zabraknie także występów artystycznych lokalnych zespołów folklorystycznych.

Tego dnia będzie również można podziwiać wystawę fotografii „Kociewie w obiektywie” autorstwa Edyty Lichy, która jest Wiceprezesem Starogardzkiego Towarzystwa Fotograficznego. W 2021 roku wydała album z zdjęciami jej autorstwa ukazujący urokliwe zakątki Kociewia. Zaplanowana jest również prelekcja pt. „Pokoleniowo i etnicznie o tradycjach kociewskich. Z punktu widzenia antropologa” Przemysława Kiliana. To z wykształcenia historyk i etnolog. W 2022 roku wydał książkę „Tradycje Kociewskie w praktykach kulturowych wspólnoty gminy Morzeszczyn”, która oparta jest na dogłębnej znajomości badanej problematyki. Autor dużo uwagi poświęca kwestii kształtowania się tożsamości kociewskiej i współczesnej sytuacji tej grupy etniczno-regionalnej.

- Serdecznie zapraszamy wszystkich Kociewiaków do uczestnictwa w obchodach święta naszego regionumówi burmistrz miasta i gminy Gniew Maciej CzarneckiJesteśmy dumni z tego kim jesteśmy, dlatego Światowy Dzień Kociewia jest dla nas niezwykle ważny. Staramy się pielęgnować i troszczyć o tradycje naszego regionu i naszych przodków.

Początki Kociewia

Pierwszy zapis nazwy regionu w formie Gociewie pochodzi z 10 lutego 1807 roku. Znalazła się ona w meldunku ppłk. Józefa Hurtiga do generała Jana Henryka Dąbrowskiego. Na upamiętnienie tego wydarzenia z inicjatywy członków Stowarzyszenia Kultura Kociewia w Starogardzie Gdańskim i Lokalnej Organizacji Turystycznej Kociewie w Tczewie w 2007 roku zainicjowano Światowy Dzień Kociewia. Pomysłodawcy akcji postanowi nadać jej międzynarodowy charakter, bowiem kiedy obie organizacje przeprowadziły internetowy spis Kociewiaków i przyjaciół regionu, to zgłaszały się osoby z różnych państw.

Najstarsza miejscowość

Kociewie może pochwalić się jedną z najstarszych miejscowości w Europie. Jej nazwa Scurgeon lub Scurgon, czyli Skórcz, widnieje już na mapie Ptolemeusza, powstałej w pierwszych wiekach naszej ery. Są jednak historycy, którzy kojarzą ten wyraz ze Szczecinkiem lub Koszalinem. W Skórczu istnieją głębinowe wody artezyjskie – samoczynnie wypływające na powierzchnię ziemi. To unikatowa atrakcja turystyczna regionu.

Znani Kociewiacy

Wśród znanych Kociewiaków można wymienić m.in. króla Jana Sobieskiego, naukowca i badacza Johanna Reinholda Forstera, piłkarza Kazimierza Deynę, tenisistę stołowego Andrzeja Grubbę, animatora muzycznego Stanisława Cejrowskiego, muzyka Grzegorza Ciechowskiego, reżysera, scenarzystę i autora opowiadań Sławomira Pstronga, trenera piłki ręcznej Bogdana Wentę, pięcioboistkę Oktawię Nowacką oraz aktorkę Dorotę Landowską i piosenkarkę Annę Szarmach.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto