Tenis ziemny. Dla kogo GP Tczewa 2010?

Zbigniew Brucki
Dariusz Gajewski wygrywając turniej awansował na drugą lokatę w klasyfikacji GP Tczewa Zbigniew Brucki
Pięć z sześciu turniejów mają za sobą walczący w cyklicznych rozgrywkach o Grand Prix Tczewa 2010 w tenisie ziemnym.

Wzorem ubiegłych lat na tegoroczne rozgrywki zorganizowane przez Tczewskie Centrum Sportu i Rekreacji składa się po sześć turniejów w trzech kategoriach. Półmetek zmagań rywalizujący w kategorii open, juniorów i skrzatów osiągnęli wiosną. W tym miesiącu zaplanowano trzy turnieje, po których rozegraniu poznamy zwycięzców w poszczególnych kategoriach.
W minionym, piątym z sześciu turniejów, w kategorii open walczyło dziewięciu zawodników. Lider klasyfikacji Tomasz Cejer w ćwierćfinale ograł 6:0, 6:1 Filipa Żemajtisa. W innych pojedynkach o półfinały Henryk Kukliński pokonał 6:3, 6:7, 6:4 Radosława Kuszyka, Dariusz Gajewski - Zbigniewa Myszko 6:1, 6:1, a Marek Gutjar - Patryka Gajewskiego 6:0, 6:3.
W półfinałach Cejer 6:0, 6:3 rozprawił się z Kuszykiem, a Gajewski 6:3, 6:3 z Gutjarem. W meczu o trzecią lokatę Kuszyk wygrał z Gutjarem walkowerem. W finale Gajewski zwyciężył Cejera 6:7, 6:0, 6:0.
Tomasz Cejer zajmując drugą lokatę pozostał na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej. Po pięciu imprezach tenisista z Opalenia ma na koncie 240 pkt. Drugi dotychczas starogardzianin Marek Gutjar (teraz na 180 pkt.) spadł na trzecie miejsce. Na drugie awansował tczewianin Dariusz Gajewski, który zgromadził dotychczas 192 "oczka". Kolejne pozycje w czołówce, wśród 24 sklasyfikowanych, zajmują: 4. Henryk Kukliński (150), 5. Radosław Kuszyk (138), 6. Zbigniew Myszko (120), 7. Przemysław Włodarz (108), 8. Patryk Gajewski (102), 9-10. Krzysztof Michalak i Filip Żemajtis (po 60), 11-12. Krzysztof Klin i Paweł Walecki (po 48).

Czwarty turniej Junior Grand Prix Tczewa zgromadził na starcie ośmioro uczestników.
W ćwierćfinałach Filip Żemajtis pokonał 6:1 Kajetana Mackiewicza, Patryk Gajewski - Mikołaja Zwirbulisa 7:6, Damian Manuszewski - Sonię Tylicką 6:3, a Paweł Woźniak - Mateusza Michalaka 7:5.
W półfinałach Żemajtis wygrał 9:4 z Manuszewskim, a Gajewski 9:5 z Woźniakiem. W finale Żemajtis zwyciężył Gajewskiego 9:5, a w meczu o trzecią lokatę Manuszewski pokonał 7:6 (7:5) Woźniaka.
W grupie grających o pozycje 5-8 najlepszy okazał się Michalak. Najpierw walkowerem wygrał ze Zwirbulisem, a później, w pojedynku o piąte miejsce - 6:4 z Tylicką. Wcześniej Tylicka pokonała Mackiewicza 9:7.
Po pięciu turniejach w klasyfikacji prowadzi Filip Żemajtis, który zgromadził dotychczas 288 pkt. Drugi jest Mateusz Michalak (204), trzeci - Patryk Gajewski (198), a czwarty - Damian Manuszewski (192). Kolejne lokaty w wśród 17 sklasyfikowanych zajmują: 5. Paweł Woźniak (150), 6. Kajetan Mackiewicz (144), 7. Sonia Tylicka (117), 8. Mikołaj Zwirbulis (87), 9-10. Jakub Janicki i Artur Wyczling (po 51), 11. Jakub Sobecki (39), 12. Maciej Gajewski (30).
W kategorii skrzatów zagrało siedmioro adeptów tenisa. Tym razem zabrakło triumfatorki czterech poprzednich turniejów, Karoliny Głowińskiej, oraz zajmującej drugie miejsce w klasyfikacji, Agaty Chmieleckiej.

W ćwierćfinałach Kasia Ewald pokonała 6:2 Jakuba Federowicza, Karolina Cerowska - Nikodema Śmiałka 7:5, a Konstanty Mackiewicz - Karola Lindę 6:1. Agnieszka Klin awansowała do półfinałów bez gry. A w półfinałach Klin ograła 6:1 Ewald, zaś Cerowska zwyciężyła Mackiewicza 7:6.
W finale Klin pokonała Cerowską 7:5. W meczu o trzecie miejsce Mackiewicz wygrał 7:6 z Ewald. Wśród walczących o lokaty 5-7 najlepszy okazał się Federowicz.
Mimo nieobecności w piątym turnieju, Karolina Głowińska nadal jest na czele klasyfikacji, z dorobkiem 240 pkt. Druga jest Agata Chmielecka (180), a trzecia Agnieszka Klin (171). Kolejne lokaty wśród 17 sklasyfikowanych zajmują: 4. Konstanty Mackiewicz (141), 5. Szymon Gajewski (138), 6. Kasia Ewald (121), 7. Karolina Cerowska (120), 8. Nikodem Śmiałek (119), 9. Marcin Gajewski (108), 10. Bartosz Wyczling (75).
Trzeci z trzech seniorskich turniejów tzw. jesiennej rundy, czyli szósty, a ostatni z tego cyklu, rozpocznie się o godz. 10.30 w sobotę, 25 września na kortach przy tczewskich basenach. Tego samego dnia, tyle, że od 8.30 przewidziano rywalizację o Junior Grand Prix Tczewa i skrzatów.