Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Turystyczno-historyczna wycieczka rowerowa w otoczeniu Wisły na Nizinie Walichnowskiej

Andrzej Gurba
Andrzej Gurba
Wideo
od 16 lat
Stara śluza w Rybakach, kościoły i inne zabytkowe obiekty, ślady osadników holenderskich w Międzyłężu, Małych i Wielkich Walichnowach. I to wszystko w otoczeniu Wiślanej Trasy Rowerowej na terenie gminy Subkowy i Pelplin. To turystyczno-historyczna propozycja rowerowej wycieczki. Do pokonania jest około 30 kilometrów.

Rowerowy start w Rybakach. Widok na Wisłę z historycznym akcentem

Startujemy w Rybakach koło śluzy, przy której zlokalizowano na wale wiślanym rowerowe miejsce postojowe. To część Wiślanej Trasy Rowerowej, będącej zarazem trasą EuroVelo 9. Proponujemy przejazd na zasadzie pętli, wykorzystując w jedną stronę betonową drogę techniczną znajdującą się na półce wiślanego wału (dojeżdżając do Polskiego Gronowa albo nawet do Gniewa), a w drugą stronę pokonując oficjalną oznaczoną drogę rowerową, która wiedzie publicznymi asfaltowymi drogami. I w tej drugiej części możemy zatrzymać się przy starych kościołach i innych obiektach oraz przy cmentarzach dawnych osadników holenderskich, czyli mennonitów.

Turystyka i historia. Nizina Walichnowska to teren wydarty Wiśle

Śluza międzyłęska została wybudowana w latach 1888-1896 i wykonana jest z muru ceglanego. W części wlotowej ma wrota drewniane, a w części wylotowej stalowe. Przed śluzą znajdują się przepompownie o nazwach Nadzieja i Pokój, które usytuowane są pomiędzy wałami przeciwpowodziowymi Wisły a jeziorem Pelplińskim.

Czytaj także:

Nizina Walichnowska to teren wydarty Wiśle. Żyzne gleby dawniej zalewane były przez rzekę. Z powodziami poradzili sobie, po wielu próbach, holenderscy osadnicy. Zbudowano kompleksowy węzeł hydrotechniczny, którego częścią jest właśnie śluza w Rybakach.

Po opuszczeniu śluzy w Rybakach poruszamy się cały czas drogą z płyt na półce wiślanego wału w kierunku wsi Polskie Gronowo. Oczywiście możemy dojechać także do Gniewa. Na tym odcinku tylko w niewielkim fragmencie podziwiamy panoramę z Wisłą w tle.

W Polskim Gronowie (można też wcześniej) zjeżdżamy z półki wiślanego wału i wracamy do wsi Rybaki drogami asfaltowymi, które stanowią już oznaczoną trasę rowerową EuroVelo 9. Przejeżdżamy przez Wielkie Walichnowy, Małe Walichnowy, Międzyłęż.

XIV-wieczny kościół i mennonickie cmentarze

W Wielkich Walichnowach warto zobaczyć m.in. kościół parafialny pw. św. Jana Chrzciciela z początków XIV wieku. Był wielokrotnie niszczony przez wylewy Wisły i w pożarach. Świątynia jest przykładem średniowiecznej budowli gotyckiej, którą przebudowano w XVII i XVIII wieku. W latach 1718-1719 wzniesiono wieżę, którą następnie przebudowano w 1885 r. Pierwotne formy gotyckie zachowały częściowo mury. Wiele elementów wyposażenia kościoła pochodzi z XVIII wieku. To m.in. ołtarze i ambona.
W Wielkich Walichnowach, jak i Małych Walichnowach oraz w Międzyłężu przy drogach asfaltowych znajdują się stare mennonickie cmentarze.

Zobacz także:

Mennonici to uchodźcy religijni z terenu dzisiejszej Holandii i północnych Niemiec. Na Nizinę Walichnowską zaczęli przybywać już w XVI wieku. To dzięki ich wiedzy w zakresie budownictwa hydrotechnicznego powstała m.in. sieć kanałów, śluz, przepompowni, wały.

Potomkowie osadników holenderskich i niemieckich zamieszkiwali te tereny jeszcze kilka lat po drugiej wojnie światowej. Zostali zmuszeni do wyjazdu, bo uznano ich za obcy element.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pelplin.naszemiasto.pl Nasze Miasto