Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W niedzielę w Szpęgawsku odbędą się uroczystości rocznicowe

Sebastian Dadaczyński
Odnowiono pomniki w Szpęgawsku
Odnowiono pomniki w Szpęgawsku Sebastian Dadaczyński
W Szpęgawsku, gdzie obok Piaśnicy, znajduje się największy cmentarz ofiar hitlerowskiego ludobójstwa na Pomorzu, odnowiono masowe groby. W najbliższą niedzielę odbędą się tam uroczystości związane z 71 rocznicą mordu na mieszkańcach ziemi kociewskiej.

Na początku sierpnia br. pisaliśmy, że odwiedzający to miejsce zwracają uwagę nie tylko na przebarwienia niektórych pomników, ale również znajdujący się na nich piach, rosnące zielsko, czy brak metalowych łańcuchów, które otoczyłyby groby. Przedstawiciele odpowiedzialnych za to instytucji zapewnili nas, że do czasu wrześniowych uroczystości w miarę możliwości uporządkują cmentarz. Tak też się stało. Skoszono trawę, usunięto powalone drzewo i co najważniejsze - wyremontowano niektóre pomniki.
- Spośród wszystkich 39 zbiorowych mogił odnowiono 15 - wyjaśnia Eugeniusz Drzymalski, specjalista ds. doradztwa rolnego w Urzędzie Gminy Starogard (to ten samorząd jest zarządcą cmentarza). - Pomniki na grobach masowych o numerze 30 i 35 zostały całkowicie odrestaurowane, zaś przy innych - o numerze 1, 2, 4, 6, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 i 19 wyszlifowaliśmy płyty i tablice lub naprawiliśmy wazony oraz kamienne słupki otaczające groby. Dodatkowo zleciliśmy renowację rzeźby ukrzyżowanego Chrystusa oraz dwóch innych stojących przy nim figur. Znajdują się one przy głównym pomniku cmentarza. W środę mają wrócić na swoje miejsce.

Niedzielne uroczystości rozpoczną się o godz. 13 i potrwają mniej więcej do 16. W programie przewidziano odśpiewanie hymnu państwowego, wystąpienia okolicznościowe, składanie kwiatów, uroczystą mszę św., Apel Poległych, salwę honorową oraz Rotę w wykonaniu Miejskiej Orkiestry Dętej Starogardzkiego Centrum Kultury. Do cmentarza zjeżdża się z trasy krajowej nr 22.
W Lesie Szpęgawskim hitlerowcy wymordowali około 7 tysięcy mieszkańców Starogardu Gdańskiego i okolic - Polaków i Żydów. Od połowy września 1939 roku do końca II wojny światowej zamęczono w tym miejscu wybitnych patriotów, działaczy narodowych, nauczycieli, księży, przedstawicieli inteligencji z Kociewia i Pomorza, a także pacjentów szpitala psychiatrycznego w Kocborowie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pelplin.naszemiasto.pl Nasze Miasto