Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zamek Gniew stara się o środki zewnętrzne na renowację. Chodzi o 30 mln zł

Przemysław Zieliński
Czy uda się zdobyć środki na rewaloryzację jednego z najcenniejszych zabytków powiatu tczewskiego? Zamek w Gniewie wyciąga ręce po środki z tzw. mechanizmu norweskiego.

O fundusze z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego stara się fundacja Europejski Park Historyczny w Zamku Gniew. Realizacja projektu pn. "Rewaloryzacja zamku w Gniewie z przeznaczeniem na działalność edukacyjną, kulturalną i historyczną Europejskiego Parku Historycznego" ma kosztować około 30 mln złotych. W Gniewie liczą, że uda się zdobyć dofinansowanie na poziomie 85 proc.

- Staramy się zdobyć fundusze norweskie, ponieważ wyczerpały się środki z Regionalnego Programu Operacyjnego, a nie chcemy czekać na ich nowe rozdanie - tłumaczy nam Jarosław Struczyński, prezes fundacji i kasztelan gniewski. - Szansa na pieniądze jest ogromna, więc warto się o nie postarać.

Plany są ambitne. Za uzyskane pieniądze mają być odnowione elewacje warowni oraz kaplica zamkowa i dormitorium. W skrzydle zachodnim zostaną zbudowane dwa stropy, zainstalowane zostaną też dwie windy oraz wymienione będą instalacje wewnętrzne. W Pałacyku Myśliwskim powstanie główna recepcja zamku z salami warsztatowymi i wystawienniczymi oraz zapleczem kuchennym.

Z kolei do wyremontowanego Domu Bramnego przeniesie się oddział Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. Sale zamkowe zostaną wyposażone w sprzęt multimedialny i warsztatowy, powstanie też biblioteka i mediateka, sala szermiercza oraz refektarz - stołówka.

- Chcemy, aby zamek był bardziej atrakcyjny dla turystów - dodaje Jarosław Struczyński. - Realizacja projektu będzie zwieńczeniem trwającej od 1968 r. odbudowy warowni.

Wniosek o dofinansowanie został już złożony. Jego ocena formalna i merytoryczna potrwa kilka miesięcy, więc kwestia otrzymania pieniędzy będzie rozstrzygnięta wiosną przyszłego roku. Zamkowi w Gniewie udało się nawiązać współpracę z Sverresborg Trondelag Folkemuseum w Trondheim.

Niejako przy okazji rozmów o porozumieniu, Jarosław Struczyński wziął udział w prestiżowym turnieju rycerskim, rozegranym z okazji odpustu św. Olafa, patrona Norwegii. Po trzydniowych gonitwach udało się mu zwyciężyć i uzyskać tytuł Champion Joust OFD Tournament 2013.

- Współpraca z muzeum w Trondheim będzie dodatkowo punktowana podczas oceny wniosku - wyjaśnia prezes fundacji. - Jej nawiązanie jest rezultatem naszych szerokich kontaktów w gronie rekonstruktorów.

Przypomnijmy, że w 2010 r. gmina Gniew podpisała z Grupą Polmlek umowę o sprzedaży Wzgórza Zamkowego. Ustalono, że do gminnej kasy trafi 14,7 mln złotych w rocznych ratach po ok. 1,5 mln złotych, a nabywca został dodatkowo zobowiązany do zainwestowania kolejnych 40 mln złotych w terminie do 2024 r.

Prawo własności sprzedanych obiektów inwestor otrzyma dopiero po realizacji zawartych podczas negocjacji ustaleń.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pelplin.naszemiasto.pl Nasze Miasto